Skip to main content
ağrısız acısız sünnet

Ağrısız Sünnet İçin Kullanılan İlaçlar Zararlı Mıdır?

Ağrısız sünnet için sünnetten önce ve sonra parasetamol (Paranoks ve Calpol) ve ibuprofen (İbufen ve Dolven) adlı ilaçlar kullanılmaktadır.

Dünya’da Parasetamol yaklaşık 100 yıldır ibuprofen de 60 yıldır kullanılmaktadır. Türkiye’de sağlık Bakanlığı’nın onayı ile kullanılan bu iki ilaç doktorun önerdiği doz ve sürenin dışına çıkılmadı sürece yan etkiye neden olmaz. 1900 yıllarında bulunan bu ilaçların güvenilirlikleri ve etkinlikleri birçok klinik çalışmayla ispatlanmıştır. Calpol uzun yıllardan beri Avrupa’da ve 1991 yılından itibaren de Türkiye’de milyonlarca çocuk da güvenle kullanılmıştır. İngiltere’de ve Amerika’da parasetamol ve difenhidramin içeren Calpol night adlı ilaç bazı yan etkilere sebep olduğu için bu ülkelerde yasaklanmıştır. Calpol night adlı ilaç zaten bizim ülkemizde hiçbir zaman kullanılmamıştır. Bugün İngiltere’de ve Amerika’da parasetamol veya ibuprofen ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

İlaç dozu çok önemli

Burada önemli olan nokta parasetamol ve ibuprofenin dozunu kilo başına göre uygun miktarlarda kullanmak gerektiğidir. Yani bu ilaçları gelişigüzel değil doktor tavsiyesine göre kullanmak önemlidir.

Sonuç olarak sünnette ağrı kesici olarak kullanılan parasetamol ve ibuprofenin dozu uygun bir şekilde ayarlandıktan sonra rahatlıkla güvenle kullanılabilir. Bu ilaçlar Dünya’nın her tarafında yaygın olarak kullanılmaktadır.

neşe içinde sünnet

 

 

 

Op.Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir