Bebek Sünnetinin Özelliği

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniği’nden Op.Dr. Muzaffer Zorlu, 0-24 ay arasındaki bebeklerin sünnete gelmeden önce ailesinden uyku saati öğrenilerek randevu verildiğini söyledi. Uyku saati öğrenilen bebek, uyku saatinden yaklaşık bir saat kadar önce Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniğine çağrılarak ilk olarak sünnet yapılacak alana uyuşturma kremi sürüldüğünü ifade eden Op.Dr. Muzaffer Zorlu, “Kremden bir saat sonra uyuşturmak için lokal anestezik iğne yapılır.” dedi.

Uyuşturma kremi, iğne acısı için

“Uyuşturma kreminden dolayı bebek lokal anestezi için yapılan iğnenin acısını ya hiç hissetmez ya da çok az hisseder. “ diyen Op.Dr. Muzaffer Zorlu, “Uyuşturma için yapılan iğne uzun etkili lokal anestezikdir. Böylece 4-6 saat süreyle lokal anestezi sağlanır . İğneden sonra bebek kesinlikle hiçbir şey hissetmeyecektir. Eğer bebek annesi tarafından on dakika uyutulabilirse, bu sürede sünneti tamamlanır.” şeklinde konuştu.

Uyutulamazsa da sorun yok

Sünnet esnasında çocuk masaya yatırılır annesi baş tarafındadır ve babası bacaklarını tutar. Eğer bebek uyutulamazsa anne emzirirken, dizinde sallarken yada herhangi bir oyuncakla oyalanırken sünnet yapılabilir. Buradaki amaç sünnet esnasında hiç bir şey hissetmeyecek çocuğu uyutarak veya oyalayarak ağlatmadan sünnet yapmaktır.

Sakinleştirici verilebilir

Eğer çocuk sünnet esnasında uyutulamaz veya hiçbir şekilde de durdurulamazsa aile ile görüşülerek sakinleştirici verilerek de sünnet yapılabildiğini belirten Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniği’nden Op.Dr. Muzaffer Zorlu, “Sünnetten sonra bebeğe sünnetten önce nasıl davranılıyorsa aynı şekilde davranırlar. Aynı gün banyo yaptırılabilir, yüzüstü yatırılabilir, sürünebilir, yan dönebilir ve ana kucağında oturtulabilir.” dedi.

Op.Dr. Muzaffer Zorlu , lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı duymaması için ağızdan ağrı kesiciler verildiğini ifade ederek, sünnetten sonra ise günde bir defa krem sürülerek sandviç pansuman yapıldığın kaydetti.

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir