makatta çatlak

Bebeklerde ve Çocuklarda Anal Fissür (Makatta Çatlak)

Anal fissür  (makatta çatlak) makat mukozasının uzunlamasına yırtılması ile oluşur.

Anal fissür çocukluk çağında ki kanlı ve ağrılı kakanın en sık nedenidir. Anal fissürler çocukluk çağında sık görülürler. Çatlakların çoğu birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşirler. Bunlara akut fissür denir. Üç haftaya kadar iyileşmeyen fissürlere de kronik fissür denir.

Anal fissürün nedenleri nelerdir?

Anal fissürlerin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Genellikle kabızlık ve sert kakadan sonra ortaya çıkarlar. İshalden sonra da görülürler. Sert kaka mekanik etkiyle mukozanın yırtılmasına ve fissür oluşmasına sebep olur. Ayrıca internal sfinkter spazmı ve adele spazmı da doku kanlanmasında bozarak mukozada ülsere ve fissüre sebep olur. Anal fissür sıklıkla anüsün arka orta tarafında bulunur. Bu bölgede ki kanlanma daha az olduğu için anal fissür anüsün arka orta kısmında daha kolay gelişir. Crohn hastalığından sonra da kronik anal fissür gelişebilir.

Anal fissürde tanı nasıl konur?

Anal fissür (makatta çatlak) herhangi bir yaşta oluşabilir. Fakat iki yaş civarında daha sık görülür. Ağrılı ve sert kakadan sonra taze parlak kanama ile kendini gösterir. Anal fissür çoğunlukla kabızlıkla beraber görülür. Genellikle anüsün arka tarafında görülmekle beraber bebeklerde herhangi bir yerde de görülebilirler. Kız bebeklerde yaygınlıkla ön orta kısmında bulunurlar.

Tedavi

Anal fissürlerin çoğu herhangi bir tedavi yapılmadan kendiliğinden iyileşirler. Eğer fissürle beraber kabızlık ve ağrılı kaka yapma varsa kaka yumuşatıcı verilir ve diyet tedavisi uygulanır. Glyceryl trinitrate krem uygulanması ile internal anal sfinkter spazmı çözülerek anal fissürün iyileştiği görülmüştür. Günlük uygulama 6-8 hafta devam etmelidir.

Tıbbi tedaviyle iyileşmeyen vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi tedaviler fissürektomi,anal dilatasyon ve lateral internal sfinkterotomi şeklinde yapılır. Tıbbi tedavi ile düzelmeyen vakalarda fissürektomi ve kabızlık tedavisi birlikte iyileşme %80 görülür.

makatta çatlak

 makatta çatlak

 

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Yorumlar (35)

 • Oğlumda yaklasık 2 yıldır şıkıntı var haftada 1 tuvaletini yapıyor. Yapmamak icin kendini sıkıyor.surup ve krem verdiler. Fakat degisrn olmadı.gunluk suya oturtuyoruz.4 yasında olduğundan bitkisel cözumlere bakmadim.ne yapacamizi bilemedim.oneriniz olurmu tedekurler

   • Oğlum 2,5 yaşında, 4-5 günde bir tuvaletini yapıyor ancak kabız değil (sert dışkılama değil), kakasını tutuyor.Doktora gittik lavman, laxofiber,duphalac verdi. Tuvalet yapma aralığı 3 güne düştü. Ancak hala tepinerek, ağlayarak yapıyor. Bize tavsiyeniz ne olabilir?

 • bebeğim 4 aylık 20 günlükten beri kakasını 10 günde 15 günde bir yapıyor ve sadece anne sütü alıyor.1ay önce çocuk Cerrahisi poposunda çatlak var dedi ve kremlerle tedaviye başladık 1 ay geçti ve hiç bir düzelme yok 7 günü geçerse yapmamız için lavman verdi.lavmanı yapınca zorlayarak yapıyor ağlıyor.ne yapcağımı bilmiyorum. krem tedavisiyle nezaman a kadar iyleşek yada yapmamız gereken başka birşey varmı yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yasemin hanım merhaba
   Anne sütü alan bebeklerde 7-10 güne kadar kaka yapmama normal kabul edilebilir
   Kabızlığın normal kabul edilmesi için kaka yapmadığı dönemlerde karnının şişmemesi çocuğun huzursuz olmaması gerekir. Kaka yaparken de kakanın kalın çıkmaması gerekir. Eğer çocuk kaka yapmadıkça huzursuzlaşıyorsa, karnı şişiyorsa ve sert kaka yapıyorsa Aganglionik megakolon yönünden çocuğun araştırılması gerekir.
   Lütfen bir çocuk cerrahi uzmanına muayene ettiriniz

 • merhaba doktor bey benim oğlum 1.5 yaşında ek gıdaya geçtiğimizde biraz kabiz olmuştu sonra duzrlmisti fakat makatin da kakasini yaparken fark ettim mercimek kadar şişlik oluyo bu kac kez silerken küçük kanadigini gördüm doktora gördüm sıcak şu oturma bantları anestol proctolog krem verdi kullandim dubhalacta kakasini sert yapmiyo ama sorunumuz hala devam ediyor hemoroid olabilir dedi çocuk doktoru cerrahiye görüşmedim doktor sıkıntısı var oturduğumuz şehirde çatlaklarda sisme oluyomu küçük çok üzülüyorum bu çözüm bulamiyorum😑

  • Merhaba
   Öncelikle geçmiş olsun. Çocuğun kabız ve ishal olmasını önlemeniz gerekiyor. Konuyla ilgili neler yapmanız gerektiği web sayfamızda bulunmaktadır. Bunun dışında bir şey yapmanıza gerek görünmüyor. Şişlik kendiliğinden düzelecektir. Hemoroid kronik bir olaydır ve ailede genellikle vardır. Şu aşamada tıbbi tedavi olarak ona yapacak başka bir şey yoktur
   Tekrar geçmiş olsun

 • tskler doktor bey bursa da bu çocuk cerrahiye getirdim karın röntgeni çekildi bağırsakları çok doluymuş diski üstünde biriken çıkıyordur sert kısım çıkarken çatlak olusyodur ilk olarak bağırsakları güçlendirip orada diski birikmesini onleyecekmisiz magnesie calcinee saba ilaç yazdı akşam 1 çay kaşığı içeceği katip icircekmisim yaklaşık 2 yıl sürer tedavi dedi 6 ayda bir kontrol yapılacakmış ilaca ne kadar sure devam edecegimize o zaman karar verilecekmiş peki bu ilaç bagimlilik yaparmi doktor bey çocuğum bu tedavi sonucu doğal yolla kaka yapabilcekmi kafam çok karisik

 • Merhabalar oglum 2.5 yaşında. Yaklaşık olarak 2 aydır süren kabızlığı var.20 gun oncede kakasindan kan vardı. Uzun süre kendisini sıkıp yapmıyor lavman ile yaptırıyoruz. Kanı görünce acile götürdüm doktor muayene etti ve çatlak olduğunu söyledi. Duphalac verdi. Duphalac kullanıyoruz. 1hafta kullandiktan sonra Iyi olduğunu varsayarak duphalac vermeyi bıraktım. Ama bırakınca tekrat yapmamaya başladı. Ve bugün tekrar kanlı kaka yapti. Çatlakların iyileşmesi icin bir fitil yada krem yok mu? Tesekkurler…

 • Merhaba oglum 3 aylık ve kakasını 1’5 aydır düzensiz yapıyo dün doktora gittik ve catlak için kram verdi ve günlük 10 dk suda oturt dedi bu şekilde geçermi acaba ??

  • Merhaba
   Öncelikle geçmiş olsun.Bebeğiniz eğer sadece anne sütü alıyorsa düzensiz kaka yapması normal kabul edilebilir. Dolayısı ile herhangi bir tedaviye gerek bulunmamaktadır.
   Ancak muayene bulguları önemli
   Tekrar geçmiş olsun

 • merhaba hocam 3.5 yaşındaki kızım tuvaletini tutma problemi sonucu sert kaka yapıyor. yaklaşık haftada bir zorla yaptırıyoruz. kabız olduğu için değil de yapmak istemediği için yapmıyor. anestol bepanthen karıştırıp düzenli kullanıyoruz. duphalac’a ise uzun süredir devam ediyoruz.lavmandan çok korkuyor ağızdan alınan baska bir çözüm yolu var mı. 3.5 yaş için günde kaç kez kaç ml duphalac vermeliyiz.bir de kantaron yağı sürüyorum makatın içine ve çevresine bu yaştaki bir çocuk için kantaronun zararı varmıdır. çok tesekkür ediyorum

  • Merhaba
   Öncelikle geçmiş olsun.
   2-3 gün kaka yapmayıp da kaka sertleşince mutlaka lavman yapmak gerekir. Ağızdan verilen ilaçlarla alttaki sert kakayı çıkarmak mümkün değildir. Duphalac’ ı ise 1-3 ml/kg/gün vermek gerekmektedir.
   Tekrar geçmiş olsun

  • ümit şahın özdemir

   merhaba melek hanım öncelikle gecmiş olsun.cocugunuzdaki problemi çözdüzmü.benim çoçugumda da aynı sıkıntı var kakayı tutuyor ve cozum bulamadık.

 • Merhabalar doktor bey. allah işlerinizde kolaylıklar versin.
  biz aile olarak alanyada ikamet etmekteyiz. 1 ay 1 hafta önce oğlum dünyaya geldi. 4. haftasında annesi makat kenarında bir dolgunluk hissetti. Makat kenarındaki dolgunluk 3 gün içerisinde baş verdi ve biz bulunduğumuz yerde bir çocuk cerrahı ile görüştük perianal abse olduğunu söyledi. abseyi; abse başını açarak boşalttı. takip etmemizi söyledi ve bacoderm antibiyotikli krem verdi. biz kremi günlük sürmeye devam ettik. 4 gün sonra tekrar hafif bir pus oldu, doktor beye gitik ve normal olduğunu açıp akıtmamızın yeterli olduğunu söyledi. açarak akıttı ve 2 gün normal devam etti. bu 2 gün oğlum kakasını yapmadı ve açılan yer düzeldi. bu sabah , makata yakın yerde şişlik belirsiz şekilde hafif olmasına rağmen pus bacası etrafında sanki bir beyazlanma var gibi duruyor. iyileşme beyazlanmasmı yoksa tekrar pus mu toplandı. ne yapmamız lazım. beklemek mi gerekiyor, düzenli pus geldikçe çıkartmak mı gerekiyor. aciz durumdayım. lütfen yardımcı olun.​

 • Doktor Bey Merhaba ,

  5 yaşındaki oğlumuz , büyük tuvaletini 2 haftalık bir süre zarfında oldukça zorlanarak yapabilmişti ve en son pazar günü ( 12.11.2017 ) kanama gerçekleşmişti.

  Bu problemin ortadan kalkmasına yönelik beslenme alışkanlığı içerisinde mevcut lifli yiyeceklerin öğün sayısını arttırarak ( kuru incir , kuru kayısı ve erik vs) en son yapmış olduğu büyük tuvaletini daha rahat ve daha yumuşak bir kıvamda yapabilmesini sağlamış olduk.

  Kanama şikayetinden sonra , çocuğumuzun poposunu yavaşça incelediğimde poposunda ufak çıkıntılar oluştuğunu gördüm ve konuyu çocuk doktorumuza ilettiğimde fissürden kaynaklı olabileceğini ve krem olarak fito kremi kullanmamızı önerdi.

  Bu durumda size 3 soru yöneltmek istiyorum ;
  1- Fissür ya da benim çocuğumun poposunda gördüğüm ufak çıkıntılar zamanla düzerlir mi, ya da ne kadar sürede bir iyileşme sağlanabilir ?
  2- Düzelmesi için ne tarz ilave şeyler yapmamız gerekiyor
  3- Sizin iyileşmeyi hızlandırma adına önerebileceğiniz bir krem ya da ilaç var mı

  Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.
  syg.

 • Slm, hocam kolay gelsin
  Ikibucuk aylık bir erkek bebeğimiz var makatinin kenarinda hafifi sislik oldu doktora goturduk ve fistul oldugunu soyledi ameliyat gerekiyor dedi, bizde ikibucuk aylik bebek oldugu icin ameliyat istemiyoruz, korkuyoruz bunun baska bir tedavisi yokmu yada baska bir problemimi var acaba , tsk ederim iyi gunler

 • Hocam iyi günler üç aylık bir oğlum var. Makatta çatlak oluşmuş ve kenarında iltihaplı sivilce çıktı doktora götürdük antibiyotik verdi 1 hafta kullandık sonra kontrole gittik orayı deşti ve baya bi iltihap çıktı geçecek gibi olmuştu ama yine şişti orası yine iltihap olmuş bebeğim kakasını yaparken ıkınarak yapıyo o zaman deri altına mikrop gidiyo ve yine iltihap oluşuyo sevgili hocam bu durumdan çok korkuyorum napmalıyım bana yardımcı olursanız sevirinim şimdiden teşekkürler.

 • Hocam merhaba 25 aylık bir kızım var makatında çatlak var kabızlığa bağlı olarak oluştu defalarca doktora götürdüm madecasol anestol ve bepanten katron yağı hepsini kullandım 7 aydır çatlağa çözüm bulamadım kendisini fazla rahatsız etmiyor ama ben kafayı yemek üzereyim neden geçmiyor ne yapabilirim lütfen yardım edin

 • mrb benim kizim 27 gunluk bir hafta once makatta anal fissur oldugunu ogrendik anestol ve yara kremi verdi dr hala hic iyilesme yok surekli agliyor saatlerce durmadan ve de laktoz intolernsida cikti iyilesme nasil olacak ne kadar zaman alir ???

 • Ben 2 yaşındaki kızımın poposunu temizlerken biraz fazla açtım makatini şimdiyse tuvaletini yaparken popom ağrıyor diyor benim yaptığım popo temizliği sebep oldu ve şimdi tuvaletini yapamiyor

 • Iyi gunler bebeğim henüz 2 aylık ve Makatta çatlak olduğunu öğrendik hametan krem verdi doktor ama bunu ne kadar arayla kullanıcam bana bi yardimci olurmusunuz

 • iyi günler
  kızım 22 aylık.normalde büyük tuvaletini her gün yapar ancak 3 gündür yapamıyor. zorluyor ancak sonra ağlayarak bırakıyor. dün gece yine çok zorladı iğne ucu kadar yaptı ama sert değil ancak sonrasında oturamadı,yatamadı çok ağladı.çatlak vardır diye düşündüm banyo yaptırdım rahatladı biraz ve anestol krem sürdüm.
  sorun nedir ne yapmamı önerirsiniz,

 • İyi günler dilerim. 32 aylık oğlum 10 gündür büyük tuvaletini yaparken ağlıyor. Tutmaya çalışıyor. Dışkısı sert olmadı hiç. Kanda fark etmedim. 2 ay önce fissur vardı 1haftalik tedaviyle geçmişti. Yine aynı kremi sürüyorum. Çocuk doktoruna gittik duphalac verdi.2 gündür normal sert olmayan dışkılama yapıyor ama böyle bir ağlama çırpınma olamaz. İnsanın aklına milyon tane şey geliyor. 2 ay önce yaşadığı fissur den sonra gastroenterolojiye de gittik. Bir sürü tetkikler yapildi. Başka bi hastalık yoktu. Okadar kan testı, gaita testi yapıldı. Bağışıklığı biraz düşüktü. Bunun için İmmünoloji yedek gittik. Yani bu durum sadece psikolojik midir? Psikolojik bi durumda bu kadar ağlama bağırma normalmi?

 • Merhaba doktor bey benim iki buçuk aylıkbi kızım var kakasını ilk aylarda çok sık yapıyordu sonradan iki günde bir üç günde bir şimdi ise beş günde bir yapıyor. Bi şişkinliği huysuzluğu yok çok şükür ben buna rağmen Endişeleniyorum acaba yediklerim onu etkiler mi anne sütüyle besleniyor. Anne ne yerse sütten onada geçermiş anne üşütürse bbekte üşütürmüş bunlar doğru mu acaba?

  • Merhaba nisan hanım benim kızım da sizin ki gibi bir sorunla mücadele ediyor şuan doktora götürdük net bir sonuç alamadık sadece kabızlık dediler. Siz nasıl atlattınız lütfen bana dönüş yapar mısınız?

 • Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at antalyacocukcerrahi.com promoted as a resource on our blog alychidesigns.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

 • Merhaba hocam
  Kızım 5 yasında makatta çatlak teşhisi konuldu. Sokol surup ve sudokrem uyguluyoruz. Kanama kesilmiştii ancak 2 hafta sonra tekrar başladı. Tekrar aynı küre mi devam etmeliyim yoksa doktora götürmem gereklimi. Saygılarımla

 • hocam merhaba,

  kızım 31 aylık. 2 haftadır kakası katı ve çıkartırken sürekli ağlıyor poposunun acıdığını söylüyor.yapmak istemiyor.kan hiç olmadı. 1 haftadır duphalac ve hemazinc krem kullanıyoruz. hergün kakasını yapıyor ve lifli gıdalarla besliyoruz ama gaitası bir türlü yumuşamıyor. ne yapmamız gerekiyor

 • Hocam merhabalar benim 3.5 yaşında bir oğlum var. Oğlum 3-4 aylıkken makatinda çatlak oluştu ve orası baya bı şişip içindeki apse boşaltıldı. Oğlum şimdi 3.5 yaşında tekrar olmaya başladı. Birkaç defa daha oldu içindeki apseler tekrar boşaltıldı. Antibiyotik kullandık ılık suya oturtuk bı ara geçti ama simdi gene şişmeye başladı ve tekrar içi apse doluyo hocam ne yapacağımi şaşırdım. Kakasını yapmada sıkıntı yok günde iki üç defa rahatlıkla yapıyor. Öneriniz ne olur hocam şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba hocam kızım şunda 8aylık. 2.ayından itibaren kabız mudahale etmediğimiz sürece kakasını yapamıyor. 6.aydan itibaren oralac ve tribudat şurup kullanıyoruz.7.ayında makat ta kanama ve çatlak oldu: bunun içinde hametan ve anestol pomat aldık. Fakat ağlamalar hiç bitmiyor, 1saat kendini sıkıyor ve serçe parmak kadar sert dışkılama yapıyor. Haftada 1 dışkılama bukadar ilaç içiyor sizce normal mi.? Ne önerirsiniz. Her yemeğinde mutlaka çorba oluyor. Ara öğünlerde haşlanmış kabak vr kayısı eksik olmuyor. Çok teşekkür ederim şimdiden

 • 5 yasindaki kizimda yaklasik 5 aydir ara ara diskida kan goruyoruz. Normalde gunde iki ic defa diskilar. Ancak bu kanama iki gun kabizliktan ve o esnada agrili diskidan sonra ortaya cikti. Ondan sonra kabiz olmamasina ragmen hala gecmedi. Doktorumuz yemesi icmesi iyi ve karin agrisi yoksa onemli bisey degil dedi kestirip atti..

 • Zelal Kılınç

  Merhaba doktor bey. Benim 2 bucuk yasinda kizim var dogdugundan beri kakasinisert yapyor 4 5 gunde bir yapiyor. Kanamali oluyor. Bir cocuk cerrahisine goturduk doktor makatin olmasi gerektigi yerde olmadigini cinsel organina yakin oldugunu soyledi ve bizi arastirma hastenesine yonlendirdi. Tedavi soreci nasil olur biz de cok korktuk ameliyat falan olur dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op.Dr. Muzaffer Zorlu | Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahisi Fener mahallesi Tekelioğlu Caddesi Filo apartmanı No:51 Daire:9 Muratpaşa, ANTALYA 0532 211 0537 | 0 242 242 4106 Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut

DMCA.com Protection Status

Muzaffer Zorlu - DoktorTakvimi.com