Çocuklarda karın ağrısı , en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.

Karın ağrılarından bazıları önemsiz, bazıları ise ölümle sonuçlanacak kadar önemlidir. Burada çocuklarda önemli karın ağrılarının nasıl ayırt edilebileceği konusunda bilgiler verilecektir.

Çocuklarda sık görülen karın ağrıları nelerdir?

1. Apandisit

2.Bağırsak tıkanıklığı

3.İshalcocuklarda karin agrisi 4.Mezenter lenfadenopati (soğuk algınlığına bağlı karın ağrısı)

5.İdrar yolu enfeksiyonuÇocuklarda karın ağrısı

6.Gastrit, ülser

7.Kabızlık

8.Pankreatit, pankreas yaralanması

9.Karın travması

10.Ürolitiazis (idrar yollarında taş düşürme)

11.Parazitoz, amibiazis

12.İnfantil kolik

13.Over ve testis torsiyonu (yumurtalık dönmesi)

14.Epididimo-oorşit (yumurta iltihaplanması )

15.İnvajinasyon

Karın ağrılarında nasıl ayırıcı tanı yapabiliriz?

Çeşitli nedenlerle oluşabilen çocuklardakarın ağrısı nın başlama şekli ve yeri, devam süresi, sıklığı, eşlik eden bulgular ( kusma, ishal, ateş, öksürük, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, taş düşürme hikayesi vb.) Karın ağrısı konusunda çok önemli bilgiler verir. Burada annenin çocuğundaki karın ağrısının önemli olup olmadığını ayırt edebilmesi için bazı bilgiler verilecektir.

1. Karın ağrısı göbek etrafında başlamış, sonra karnın sağ alt tarafına inmiş, iştahsızlık var, sağ alt tarafa bastırınca ağrı şiddetleniyor ve elini çekince daha da artıyor ise mutlaka doktorunuza başvurun çocuğunuz apandisit olabilir.

2. Karın ağrısı, karında şişkinlik, yeşil veya sarı renkli kusma var ise ciddi bir durumdur. Bağırsak tıkanıklığı olabilir acil olarak doktora gidiniz.

3. İshalle birlikte ara sıra karın ağrısı oluyor ve başkaca önemli bir bulgu yoksa genellikle cerrahi bir durum yoktur.

4. Karın ağrısı üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte ise ve başka bir bulgu yoksa genellikle cerrahi bir durum yoktur.

5. Sık idrara gitme veya idrar yaparken yanma ile karın ağrısı varsa idrar yolu enfeksiyonu düşünülür. Enfeksiyon tedavi edilirse karın ağrısı geçer.

6. Karın ağrısı yemekle ilişkili , karnın üst tarafında ve bastırınca artıyorsa gastrit veya ülser olabilir tıbbi tedavi ile düzelir.

7. Kabızlıkla birlikte karnın sol alt tarafında aniden başlayan karın ağrısı var ise gaz sancısı olabilir. Çocuğunuzu tuvalete gönderin ağrı geçmiş ise çocuğunuzun tekrar kabız olmaması için gerekeni yapın.

8. Karnın üst tarafında ağrı olmuş , iki-üç hafta önce o bölgeye travma olmuş (özellikle bisiklet kazası) ve kusmaları oluyorsa pankreas bezi yaralanması olabilir doktorunuza başvurunuz.

9. Daha önce taş düşürme hikayesi var ve kıvrandırıcı tarzda karın ağrısı varsa ürolitiazis( tas düşürme) olabilir doktorunuza başvurunuz.

10. Karın ağrısı uzun süreden beri kanlı , sümüklü ishalle birlikte ise amip olabilir.

11. Bebeklerde (15 günlük ile 3 aylık) akşamları aniden başlayan, saatlerce süren karın ağrısı ve ağlama nöbetleri var. Bebek yorulup uyuyunca, gaz çıkarınca veya dışkı yapınca ağrı kendiliğinden geçıyor ise infantil kolik olabilir ağrı gittikçe seyrekleşir ve 3-4 aylık iken kaybolur.

12. Skrotumda (testisin bulunduğu torba ) ağrı , kızarıklık var ve testis ellenince ağrılı ise testis torsiyonu veya testis iltihaplanması olabilir. Ciddi bir durmdur. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.

13. Karın sağ ve sol alt kısmında şiddetli ağrı ve ele kitle geliyor kız çocuğu over torsiyonu (yumurtalık dönmesi) olabilir ciddi bir durumdur doktorunuza başvurunuz.

14.Tekrarlayan karın ağrısı , karında şişkinlik , karın üst tarafında sucuk tarzında kitle ele geliyor ve çilek jölesi şeklinde gaita yapıyor ise invajinasyon (bağırsağın iç içe geçmesi) olabilir doktorunuza başvurunuz.

Önemli not: Çocuklarda karın ağrısı, sebep belli olmadan kesinlikle ağrı kesici vermemek gerekir.

Çocuklarda karın ağrısıOp.Dr.Muzaffer Zorlu

Çocuk Cerrahi Uzmanı

One thought on “Çocuklarda Karın Ağrısı

  • Hasan hıdır31 Mayıs 2018 at 12:34

    Hocam torunum üçbuçuk aylık kız karnının sol alt bölgesinde hafif bir şişlik var sebebi ne olabilir.ilginize çok teşekkür ederim.

    Cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir