Skip to main content

Çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmayın

Alternatif sağlık uygulamaları ile çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmayın

Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Zorlu; alternatif sağlık uygulamalarının bireyler ve toplumun sağlığı için tehdit oluşturduğunu belirterek, ailelere “çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmayın “uyarısında bulundu.

Kanser olasılığı yüksek

Tıbbın alternatifinin olamayacağını vurgulayan ve kısa bir süre önce bizzat yaşadığı bir olayı anlatan Op. Dr. Muzaffer Zorlu, homeopati ile ameliyatsız inmemiş testis tedavisi uygulanan (!) bir çocuğun, kısır kalma ve kanser olma riski ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Eczacı bir ailenin çocuğu

Antalya’da eczacı bir ailenin 12 yaşındaki çocuklarını sünnet yaptırmak amacıyla muayenehanesine getirdiğini ifade eden Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Zorlu, “ Yaptığım muayenede çocukta sol kasık bölgesinde atrofik (erimiş) inmemiş testis (yumurta) ve sol kasık fıtığı tespit ettim. Eczacı aile çocuklarının sol inmemiş testisi olduğunu bildiklerini, fakat kasık fıtığı olduğunu bilmediklerini söylediler. İnmemiş Testis için gittikleri doktorun kendilerine ameliyat önerdiğini söylediler. Fakat ameliyattan ve anesteziden çok korktukları için inmemiş testis tedavisi için alternatif tıp yöntemleri araştırmışlar. Bir homeopat (alternatif tıp uygulayıcısı) inmemiş testisi homeopatik yöntemlerle ameliyatsız indirebileceğini söyleyince çok korktukları ve nasıl olsa kaybedecekleri bir şey olmadığını düşündükleri için ameliyatsız bu alternatif tedaviyi uygulamaya karar vermişler. Tedavi esnasında çocuktaki kasık fıtığı nedeniyle karın içi oluşumlar (bağırsak ve omentum) skrotuma (testisin bulunduğu kese) inmiş. Aile de yaptıkları alternatif tedavi ile testisin normal yerine indiğini düşünmüş ve başka bir tedavi yöntemi araştırmaya gerek duymamış.” Böylece yıllar geçmiş. Erken günübirlik basit bir cerrahi müdahale ile inmemiş testis normal yerine indirilip fındık onarımı da yapılsa idi tamamen normal bir hayat sürdürecek olan çocuktaki şu anda ki durum:

1- Sol testis erimiş (atrofiye olmuş).

2- Muhtemelen sol testise karşı gelişen antikorlar sağ testisi de etkilemiştir. Bu yüzden kısırlık olma ihtimali oldukça yüksektir

3-Eğer sol testis cerrahi ile alınmazsa kanserleşme ihtimali oldukça yüksektir

4- Çocuk mutlaka ameliyat olmalı; sol testis alınmalı ve fıtık onarımı yapılmalıdır.

Onarılamaz çok ciddi zararlar

“Homeopati veya diğer alternatif uygulamaları yaptırmaya karar verirken çok ciddi araştırılmalıdır.. İlgili uzmanlara mutlaka danışılmalıdır. Yoksa onarılamaz çok ciddi zararlar oluşabilir.” diyen Op. Dr. Muzaffer Zorlu, “Geleneksel, Alternatif, Tamamlayıcı Sağlık Uygulamaları bazı durumlarda gerekli tıbbi uygulamaları tamamlasa da asla yerine geçemez,hatta yetersiz kişiler tarafından uygulanınca komplikasyonlara, yan etkilere, organ kayıplarına hatta ölümlere yol açabilir“uyarısında bulundu.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir