Skip to main content
doğulularla yemek

Dostların Arasındayız

 Dün akşam bir doğulu arkadaşın evinde yemekteydik. Karşılaştığımız muamele, özen, yemek çeşidi, misafiri ağırlama gayreti beni çok duygulandırdı. Bu yüzden Doğuda hendek çatışmaların devam ettiği bu dönem de Trabzon’lu bir hekim olarak tanıdığım ve bildiğim kadarıyla doğu insanının özelliklerinden biraz bahsetmek istedim. Babam bir öğretmen olarak ben de bir hekim olarak mecburi hizmetlerimizi Kürt köylerinde yaptık.

İkimizin de ortak düşüncesi “hayatımızın en zevkli çalışmalarını o Kürt köylerinde yaptığımız” şeklinde idi. Bu yazıyı yazarken çocuğunu ameliyat yaptığım Kumluca’lı bir aile kontrole geldi. Annenin söylediği sözleri aynen yazıyorum “Bu dönemde komşuluk mu kaldı, üstümde bir Diyarbakır’lı aile oturuyor, evlerinde ne yemek yaparlarsa mutlaka bir tabakta bize indiriyorlar, onlardan çok memnunuz” şeklinde idi. Benim de samimi arkadaşlarımın çoğu doğulular olmuştur. Toplumda farklı duyguların geliştiği bu hassas dönemde bildiğim, gördüğüm, tanıdığım kadarıyla doğulu insanının karekterini, özelliklerini vurgulamayı bir borç kabul ediyorum.

Ortak özellikleri

Her toplumda iyiler ve kötüler mutlaka vardır. Ama genel olarak gördüğüm kadarıyla doğuluların ortak özellikleri aşağıda yazdığım gibidir.

1-Çoğunlukla samimi ve dürüstdürler
2-Misafirlerini ayakta karşılarlar, yedirir içirir ne söylesen başım üstüne diye cevap verirler
3-Sanılanın aksine Elazığ, Erzurum, Malatya, Kars, Mardin gibi şehirlerdeki Kürtler, Arap’lar,Zazalar biz Türküz diyecek kadar milliyetçidirler.
4-Doğu insanı sıcaktır, aile yapısı kuvvetlidir ve şımarık çocuk görmek imkansızdır
5-Kadınlar erkeklerin oturduğu kahvelere gidip çay içer, istediği gibi giyinir, erkeklerle kolkola halay çekerler.
5-Misafirperverdirler. Bir yol sorarsanız tarif etmekle kalmazlar çok önemli işleri yoksa sizi oraya kadar götürürler. Teşekkür de beklemezler bunun olağan bir durum olduğunu düşünürler.
6-Şımarık ve kibirli değildir.
7-Biz PKK’lı değiliz demekten yorulmuş insanlardır.
8-Garibana, ihtiyacı olana yardım ederler.

Ben hassas olan bu dönemde duygulanmalarımı ve düşüncelerimi açıklamayı tanıdığım sıcak, samimi ve dost canlısı doğulu insanlara bir borç bildiğim için bu yazıyı yazıyorum.

Herkese sevgi ve selamlar.

doğulularla yemek

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir