Skip to main content

Dünya Kız Çocuklar Günü – Ayrımcılık Önlenmeli

1 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çocuk Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Muzaffer Zorlu, 10 Aralık 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle 11 Ekim’i dünya genelinde kız çocuklarına yönelik süregelen ayrımcılığı önlemek amacıyla Dünya Kız Çocuklar Günü olarak benimsediğini söyleyerek “Kız çocuklarına karşı ayrımcılık bir an önce önlenmeli ve insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmaları sağlanmalıdır. “ dedi.

Kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin bu güne özel kampanyalar yürütmesi ve kız çocuklara dair farkındalık yaratılması da BM tarafından teşvik ediliyor.

Çocuk Evlilikleri

2012 yılında başlatılan Dünya Kız Çocuklar Günü’nün ilk teması ‘çocuk evlilikleri’ydi.

Kız çocuklarına karşı cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımının, hemen tüm dünyada küçük yaşlarda başladığına dikkat çeken Op.Dr.Zorlu, “Bir yardım kuruluşuna göre dünya genelinde her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor…

Türkiye’de ise nüfusun yüzde 29’u kız çocuklar. Son 6 yılda evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı ‘tespit edilebilen resmi’ rakamlara göre 232 bin. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu. Ayrıca ilköğretim çağında olup okuma gitmeyen kız çocuklarının sayısı, aynı durumdaki erkek çocukları sayısından 600 bin fazla.” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’e göre 5 ve 14 yaş aralığındaki kız çocukları aynı yaştaki erkek çocuklarına oranla dünya genelinde günde toplam 160 milyon saat daha fazla ev işi yapıyor. .

Kız çocuklarının ev işlerine harcadıkları bu uzun saatler oyun oynayabilecekleri, arkadaşlarıyla vakit geçirebilecekleri, ders çalışabilecekleri, kısaca çocukluklarını yaşayabilecekleri zamandan çalmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir