Gömülü penis de, gergin penis uzunluğu ve penis çapı normaldir.

Penisin etrafındaki deri ile pubis kemiği arasında yağ dokusu bulunmaktadır. Bu yağ dokusu kilo alma sonucu artarsa penisin etrafındaki deriyi yukarı doğru kaldırır. Fakat penis kemiğe yapışık olarak tutunduğu için yağ dokusu artışı ile büyüklüğü değişmez. Penisin etrafındaki deri yağ dokusu artışı ile yukarı doğru kalkarken bazen penis boyunu geçebilir ve penis görülmeyebilir ya da normalden küçük görülür.

Etrafındaki yağ dokusunun artışına bağlı olarak penisin olduğundan küçük görülmesi haline gömülü penis denir.

GÖMÜLÜ PENİS TEDAVİSİ

Penisin tabanı pubis (karnın alt ön kısmında bulunan kemik) adlı kemiğe yapışıktır. Penisin etrafındaki deri ile pubis kemiği arasında yağ dokusu bulunmaktadır. Bu yağ dokusu kilo alma sonucu artarsa penisin etrafındaki deriyi yukarı doğru kaldırır. Fakat penis kemiğe yapışık olarak tutunduğu için yağ dokusu artışı ile büyüklüğü değişmez. Penisin etrafındaki deri yağ dokusu artışı ile yukarı doğru kalkarken bazen penis boyunu geçebilir ve penis görülmeyebilir ya da normalden küçük görülür.

Gömülü Penislerde, gergin penis uzunluğu ve penis çapı normaldir. Sadece cilt altı yağ dokusunun içinde kaldığı için penis küçük görünür. bu yüzden gizli peniste denmektedir.

Büyük çoğunlukla bu hastalar adelosan çağında normale dönerler.

Gömülü penislerde asıl meselelerden biri anne babanın kafasındaki soru işaretlerini gidermektedir. Bu yapılamaz ise çocuğun da psikolojik etkilenmesi kaçınılmaz olur.

Küçük penis, penis eğriliği, penisin cilt altında yan uzanması gibi hastalıklar yoksa penis büyütücü hormonlar vermeye ,cerrahi operasyonlar yapmaya çoğunlukla gerek yoktur. İleri derecede gömülü penislerde cerrahi düşünülebilir.

Yalnız sünneti çok dikkatli yapılmalı. Penis ucunun dışarı çıkartılmasına gayret edilmelidir.

 

Op.Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir