Skip to main content
İnmemiş testis

İnmemiş Testis

İnmemiş testis çocukta çok ciddi zararlar ortaya çıkarır.

Testisler intrauterin (bebeğin anne karnında olması) dönemde böbreklerle aynı seviyededir. Bebek büyüdükçe testisler normal yerine inerler. Son ayda kasık kanalından geçerek skrotuma (testislerin normalde bulunduğu kısım) inerler fakat bazen inme doğumdan sonra 1 yaşına kadar devam eder. Bu inmenin % 95’i ilk 6 ayda, % 5’i ise ikinci 6 ayda tamamlanır. Testisin inmesini tamamlayamayıp böbreklerden skrotumun üst kısmına kadar herhangi bir yerde olması haline inmemiş testis denir.

Testis muayenesi ihmal edilmemelidir

İnmemiş testisin önemi nedir?

İnmemiş testis çocukta çok ciddi zararlar ortaya çıkarır. Bunlar:

1. Vucudun iç ısısı skrotumdaki ısıdan 1,5 ile 2,5 derece daha fazladır ve testisler ısıya çok duyarlı organlardır. Bu yüzden karın içindeki testis zamanla atrofiye uğrar (testisin küçülüp yumuşama hali) ve özelliğini kaybeder. İnmemiş testiste sperm sayısı ve fonksiyonunda azalma olur.

2. Skrotumdaki testis hareketli olduğu için travmadan kaçarak korunabilir. Kasık kanalındaki testis ise etrafı sert bir doku ile sarılı olduğundan hareket edemez ve travmadan daha fazla etkilenir.

3. İnmemiş testis indirilmez ise zamanla kanserleşebilir.

4. İnmemiş testisle fıtık %80 birlikte bulunur.

5. İnmemiştestiste torsiyon (testisin dönerek damarını skıştırıp kan akımına engel olması hali) daha sık olur. Torsiyon acil olarak tedavi edilmezse testis gangren olur.
6.Skrotumda testisin olmaması ve skrotumun boş olması çocukta ve ailesinde psikolojik sorunlar oluşturur.

İnmemiş testis  tedavisi,

Bir yaşında hala testisler skrotuma inmemiş ise mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İnmemiş testiste hormon verilerek tedavi ve ameliyatla tedavi olmak üzere 2 tedavi şekli vardır.

Hormonal tedavi: hcg veya lh-rh adlı hormonlar verilerek yapılan tedavidir. Bu tedavi şekli skrotuma çok yakın testislerde veya arada aşağı inip arada yukarı çıkan testislerde uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: ameliyatla veya laparaskopi ile testisin bulunduğu yerden skrotuma indirilmesi ile yapılan tedavi şeklidir. Günübirlik bir ameliyattır, hasta aynı gün taburcu edilir. Komplikasyon oranı çok düşüktür. Eğer testis çok yukarıda değilse testis kolaylıkla skrotuma tek seansta indirilebilir. Testis indirilirken varsa fıtık da ameliyatla onarılır.

Retraktil testis=kaçan testis=utangaç testis,

Arada yukarıda; arada skrotumda olan testislerdir. Genellikle her iki testisde bu şekildedir. Hormonal tedaviden daha fazla fayda görürler.

İnmemiş testis de ameliyat görüntüleri

Kasığın üst kısmından girilerek inmemiş testis bulunur etraf oluşumlardan serbestleştirerek normal yerine inecek kadar uzatma yapılır.
Skrotumda (torbada) testisin yerleştirileceği yer hazırlanır.

 

 

 

Testis normal yerine yerleştirilir       

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir