Ağrısız acısız sünnet

Kaç Çeşit Sünnet Yöntemi Vardır?

Sünnet hangi yöntemle yapılırsa yapılsın mutlaka uyulması gereken bazı temel cerrahi prensipler vardır.

Sünnet bilindiği gibi glans penisi (penisin ucundaki şapka şeklindeki kısım,penisin baş kısmı) örten derinin(sünnet derisi) kesilerek çıkarılmasıdır. Sünnet hangi yöntemle yapılırsa yapılsın mutlaka uyulması gereken bazı temel cerrahi prensipler vardır.

Bunlar:

1-İşlemden sonra enfeksiyon gelişmemesi için aletler ve kullanılacak malzemeler steril olmalıdır.

2-Sünnet derisi yeterli uzunlukta kesilmelidir. Ne az, ne fazla

3-Uygun kanama kontrolü sağlanmalıdır.

4-Kozmetik görünümü iyi olmalıdır.

Sünnet yöntemleri nelerdir?

1- Dorsal slit

Sünnet derisi saat 1 ve 6 hizasından uzunlamasına kesilir ,sonra da yan deri yaprakları makasla kesilerek çıkarılır. Şekil 1

dorsal slit

2- Gomco yöntemi

Şekil 2 de görüldüğü gibi özel bir alet ile sünnet derisi sıkıştırılır ve bistüri (neşter) ile kesilerek çıkarılır.

gomco yöntemi

3- Giyotin metodu

Şekil 3 de görüldüğü gibi sünnet derisi gerdirildikten sonra bir klemp ile sıkıştırılır ve bistürü (neşter) ile kesilir. Burada önemli olan kısım sünnet derisini sıkıştırmaya yarayan klempin dokuyu ezmemesi için atravmatik vasküler klempler kullanılmasıdır. Böylece ezilen doku zarar görmez,sünnetten sonra yara iyileşmesi daha iyi olur ve ödem daha az olur.

gyotin yöntemi

4- Açık cerrahi yöntemler

Çok farklı yöntemler mevcuttur sınıflandırılması zordur, işlem sırasında herhangi bir özel yapım alet kullanılmaz. Her cerrahın kendine özgü farklı davranışları olabilir.

5- Plastibell yöntemi

Şekil 4 te görüldüğü gibi plastik tüpler penis kafasına takıldıktan sonra sünnet derisi tüpün üzerine çekilir. Bir sütür yardımıyla sünnet derisi Plastik aparatı sıkıca bağlanır ve üzerinden kesilir. 4-5 Gün sonra stür alınır ve plastik alet çıkarılır.

plastibell yöntemi

6- Alisklamp

Şekil 5 te görüldüğü gibi plastik bir aletle sünnet derisi sıkıştırılır. Plastik alet 3-4 gün penis üzerinde bırakılır. Zamanla sıkıştırılmış sünnet derisinin dolaşımı bozulur ve gangren olarak yerinden düşer. 3-4 gün sonra da alet sünnet yapılan doktor tarafından alınır.

Alisklamp

7- Çift insizyon tekniği

Şekil 6 da görüldüğü gibi sünnet derisine dışardan ve iç kısmından iki kesi yapılır ve kesiler arasındaki sünnet derisi çıkarıldıktan sonra iki kesilmiş kenar birbirini dikilir.

Çift insizyon tekniği

8- Alternatif teknik

Şekil 7 de görüldüğü gibi sünnet derisi yukardan aşağı doğru kesildikten sonra aynı makasla etraftan da kesilerek çıkarılır.

Alternatif teknik

9-Bazen bu yöntemlerin kombinasyonları şeklinde de sünnet yapılır.

Biz çocuğun yaşına,
gömülü penis olup olmamasına,
idrar deliğinin normal yerinde mi ya da daha aşağıda mı olmasına ve
peniste eğrilik olup olmamasına göre Dorsal slit, gomco yöntemi, giyotin metodu, çift insizyon tekniği ve alternatif teknik gibi bir çok yöntemi tek tek veya kombinasyonları şeklinde kullanmaktayız.

Kullandığımız bu teknikler Dünya’da milyonlarca kez uygulanmış olup komplikasyon oranları çok düşüktür.

Bu tekniklere bağlı erken boşalma olmaz.

Yara iyileşmesi hızlı ve ağrısız olur

Sünnet ağrısızdır.

1993’ten beri Antalya’da gerek hastanelerde gerek farklı kliniklerde sayısını hatırlamadığım binlerce sünnet yaptım. Güzel olan taraf şu anda sünnet yaptığım bir çok çocuğun babasını da benim sünnet yapmış olmamdır.

Sünneti hoş bir anı olarak hatırlamanız dileğimle

Ağrısız acısız sünnet

Op.Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Yorumlar (2)

  • Hüseyin koçak

    Sünnete bağlı erken boşalma nasıl oluyor? Birde penis eğriyse sünnet ederken nasıl düzeltiliyor?

  • İyi akşamlar hocam oğlum yarın 15 gün oldu sünnet olalı 8 yaşında plastik klemp yöntemiyle yaptılar ve açık yaramız var enfekte olmuş bir türlü kabuk bağlamıyor çünkü sünnet derisi çok alınmış 1, 2 cm deri ancak var çok pişmanım ve şuanda hiç birşey yapamıyoruz antibiyotik şurup antibiyotik krem ve deri yenilemesi toparlaması için krem verdi sağlık ocağı ama yara üzeri sarı kaymak gibi oluyor banyo esnasında gidiyor canlı eti ortada çocuğun ne yapmamız lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op.Dr. Muzaffer Zorlu | Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahisi Fener mahallesi Tekelioğlu Caddesi Filo apartmanı No:51 Daire:9 Muratpaşa, ANTALYA 0532 211 0537 | 0 242 242 4106 Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut

DMCA.com Protection Status

Muzaffer Zorlu - DoktorTakvimi.com