Skip to main content
bebeklerde fıtık

Kasık Fıtığı Nedir ve Tedavisi

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Vakaların yaklaşık yarısı ilk bir yılda ortaya çıkar. Erkek çocuklarda 6 ile 10 kat daha fazla görülür. Bir kasığında fıtık olan çocuğun bir süre sonra karşı kasığında da fıtık çıkma ihtimali % 25 ile 40 oranındadır. Karın içi basıncı artıran hallerde karın içindeki organlar kolaylıkla skrotuma inerler. Koşma, yüksekten atlama gibi zorlayıcı aktiviteler, öksürme, ıkınma ve ateşli hastalıklar karın içi basınçı artıran durumlardan bazılarıdır.

Çocuklarda fıtık AntalyaKasık fıtığı nasıl oluşur?

Karın zarının kasık kanalından geçerek skrotuma kadar inmesi sonucu karın içi, kasık kanalı ve skrotumun birbiriyle ilişkili olması ile oluşur. İntrauterin (bebeğin anne karnında bulunması) döneminde oluşur. Karın içindeki organlar (örneğin bağırsaklar) kasık kanalından geçerek skrotuma inerler.

Kasık fıtığında tedavi nedir?

Çocuklarda fıtık Antalya
Tüm dünyada kabul edilen görüş şartların uygun olduğu en kısa zamanda ameliyat etmektir. Günübirlik bir ameliyattır. Hasta ameliyat olduğu gün taburcu edilir. Deneyimli ellerde yapılırsa komplikasyon oranı çok düşüktür. Asıl düşünülecek olan ameliyatla ilgili komplikasyonlar değil ameliyat edilmezse oluşacak komplikasyonlardır.

Ameliyat yapılmazsa oluşacak komplikasyonlar nelerdir?

1. Fıtık boğulması: kasık kanalından geçerek skrotuma inen karın içi organların daha dar bir bölge olan kasık kanalında sıkışmasıdır.
2. Kısırlık: Fıtık boğulması sonucu testis veya over sıkışarak zarar görürüler.
3. Ölüm: Fıtık boğulması sonucu karın içi organlarda kangren gelişir ve tedavi edilmez ise ölüm meydana gelebilir.

Önemli Not: Kasık kanalındaki şişliklere su boşaltma maksadı ile veya herhangi bir nedenle kesinlikle iğne sokulmamalıdır.

bebeklerde fıtıkOp.Dr.Muzaffer Zorlu

Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir