Kullanılan Lokal Anestezik Önemli

 Op.Dr. Muzaffer Zorlu, sünnet sırasında kullanılan lokal anestezik ilacın çok önemli olduğunu söyledi

Önceki yıllarda sünnet öncesi uyuşturmak amacıyla Jetokain denen bir lokal anestezik ilacın kullanıldığını hatırlatan Op.Dr. Muzaffer Zorlu, Jetokain’in kısa etkili olduğunu ve sünnetten 15-20 dakika sonra etkisinin geçtiğini söyledi. Jetokain ile yapılan lokal anestezi sonrası sünnet olan çocukların çok kısa bir süre sonra acı çekmeye başladıklarının altını çizen Op.Dr. Muzaffer Zorlu, Jetokain’in adrenalin içermesinin çeşitli sorunlara yol açtığını ifade etti. (Örneğin Adrenalin vazokonstrüksiyona yol açarak penis nekrozuna kadar giden komplikasyonlara yol açabilir.)

Methemoglobinemi’ye dikkat

Lokal anestezi için kullanılan ilaçlardan birinin de pirilokalin olduğunu belirten Op.Dr. Muzaffer Zorlu, Pirilokalininde methemoglobinemi denen bir hastalığa yol açtığını hatırlattı.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniği’nde sünnet öncesi adrenalinsiz, pirilokainsiz uzun etkili lokal anestezik ilaç kullandıklarını belirten Op.Dr. Muzaffer Zorlu , “Bu ilacın etkisi 4-6 saat devam etmekte ve sünnetten sonra ağrı olmamaktadır. Ayrıca küçük çocuklarda methemoglobinemi de görülmemektedir.” şeklinde konuştu.

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op.Dr. Muzaffer Zorlu | Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahisi Fener mahallesi Tekelioğlu Caddesi Filo apartmanı No:51 Daire:9 Muratpaşa, ANTALYA 0532 211 0537 | 0 242 242 4106 Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut

DMCA.com Protection Status

Muzaffer Zorlu - DoktorTakvimi.com