Penis Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

 Çocukluk çağındaki penis eğrilikleri doğumsaldır. Anne karnında penis gelişimindeki anormallikten ortaya çıkar. Görülme sıklığı 1000 doğumda 2’dir.Çoğunlukla hipospadias (idrar deliğinin normalden daha aşağıda olması) hastalığı ile birliktedir. Hipospadias ile birlikte olunca daha erken tespit edilir. Hipospadias olmadan olan penis eğrilikleri daha zor fark edilirler. Erişkin yaşa gelinceye kadar fark edilemeyebilirler.

Çoğunlukla eğrilik ön ve aşağı doğru olur. Fakat her yöne eğrilik olabilir. Penis eğriliği sıklıkla penis ereksiyonda (sertleşmiş) iken fark edilir.

Penis sertleşmiş iken eğriliği tam yandan görecek şekilde çekilecek fotoğraf tanıda çok önemlidir.

Eğriliğin derecesi çok önemlidir.30 dereceye kadar olan penis eğrilikleri genellikle bulgu vermez ve tedavi edilmeleri gerekmeyebilir.30 dereceden daha fazla olan eğrilikler cinsel ilişkiye girmede zorlanma ve cinsel ilişki esnasında ağrıya yol açabilirler. İleri derecede eğriliği olan hastalarda cinsel ilişki esnasında penis kırılmaları görülebilir. Hastada psikolojik rahatsızlıklara da yol açabilir. Bazı hastalar eğriliğin derecesi düşük olsa da sadece kozmetik nedenle doktora başvururlar.

Tedavi

Doğumsal penis eğriliğinde tedavi cerrahi olarak eğriliğin düzeltilmesidir. Medikal tedavi yoktur. psikolojik etkilenme de olmaması açısından tedavi 1 yaşından sonra yapılmalıdır. Çocuk kendini bilmeden tedavi tamamlanmalıdır.

Cerrahi tedavide penil plikasyon uygulanır. Nesbit işlemi veya tunika albuginea plikasyon operasyonları yapılabilir. Günübirlik bir operasyondur. Komplikasyon oranı düşük ve başarı oranı yüksek bir ameliyattır.

Op. Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir