Skip to main content
Perianal abse

Çocuklarda perianal apse

Perianal apse, anüs etrafında cilt altında lokalize püy birikimidir.

Perianal enfeksiyonlar 1 yaş altındaki erkek çocuklarda daha sık görülür. Çoğunlukla kendi kendini sınırlar. Anüs etrafında kızarıklık şişlik şeklinde kendini gösterir. Apse perianal bölgeye bir ağızla açılarak akar. İki yaşın üzerindeki perianal apselerde otoimmun nötropeni, lösemi, AIDS, diabetes mellitis ve cron hastalığı gibi altta yatan hazırlayıcı sebep olabilir.

Klinik bulgular:

Hazırlayıcı sebep olmayan bebeklerde klinik hafiftir. Bazen hafif ateş, ağrı ve kızarıklık görülebilir. Sonuçta perianal apse açılarak boşalır ve semptomlar düzelir. Birkaç hafta sonra akıntı tekrar başlar, aralıklı olarak devam edebilir. Ancak çoğunlukla 2 yaşından önce kendiliğinden iyileşir. Perianal apselerin % 10-20 sinde fistül gelişir. Fistül önceden apse olmadan da ortaya çıkabilir. Fistüllerin %15-20 si birden fazladır.

Tedavi:

Önceden perianal apseler bistüri ile açılarak drene ediliyordu. Bu vakalar sıklıkla tekrarlıyorlardı. Yeni tedavide perianal apseler usulüne uygun konservatif olarak tedavi edilir. Konservatif tedavi ile çoğunlukla İki yaşına kadar kendiliğinden düzelirler. Eğer fistül oluşmuşsa, fistül traktı cerrahi olarak çıkarılmalıdır.% 10-20 fistüller tekrarlarlar.

Perianal abse

 

 

 

makatta iltihap

 

 

 

 

 

Op.Dr.Muzaffer Zorlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir