Skip to main content

Sandviç Pansuman Gereklimidir?

Op.Dr. Muzaffer Zorlu, çok sık sorulan sorulardan birisi olan sünnetten sonra “Sandviç pansuman” gereklimidir?” konusuna bir açıklama getirdi.

Op.Dr. Muzaffer Zorlu, sünnetten sonra sünnet çocuğunun penisi serbest bırakılırsa çocuğun hareketleri ile penisinin etrafa çarpma, sürtünme sonucu, şişip ödemleneceğine dikkat çekerek; bu durumun kanamaya, tahrişe, ağrıya-acıya ve sünnet yarasının daha geç iyileşmesine yol açabileceğine vurgu yaptı.

Sünnetten sonra “Sandviç pansuman” yapılırsa sünnet çocuğunun penisinin üzerine hafif basınç uygulanarak sabit kalması sağlanır.” diyen Op.Dr. Muzaffer Zorlu, böylece şişmenşn, kanamanın, penisin etrafa sürtünüp tahriş olmasının ve ağrının engelleneceğini ifade etti.

Değişik pansuman yöntemleri geliştirildiğini hatırlatan Op.Dr. Muzaffer Zorlu, Hipospadias cerrahisinden sonra uygulanan sandviç pansumanın sünnetten sonra da çok yararlı olduğunun altını çizdi.

Sandviç pansuman da penisi vücuda doğru kalın bir gazlı bezle hafif basınç altında sabitlediklerini belirten Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniği doktoru Op.Dr. Muzaffer Zorlu, “Böylece basınç altındaki penis hareket edemez ve etrafa sürtünemez. Penis basınç altında olduğu için kanama ve şişme olmaz, Yara iyileşmesi daha hızlı olur” dedi.
Sandviç pansumanın uygulanmasının çok kolay olduğunu ve tüm anne, babaların evde bu pansumanı rahatlıkla uygulayabileceklerini belirten Op.Dr. Muzaffer Zorlu, Sandviç pansumanın nasıl yapılacağını madde madde sıraladı

Sandviç pansuman nasıl yapılır?

1-Öncelikle sünnet çocuğunun penisi Battigon sürülmüş bir gazlı bez ile silinir.
2-Fucidin krem kalın bir gazlı bezin üzerine sürülür
3-Penisin baş tarafı yukarı gelecek şekilde gazlı bez alttan pipinin üstüne koyup peniz yukarı doğru hafif bir basınçla sabitlenir
4-Bu gazlı bez ve penis çocuk bezi yardımıyla belli bir basınç altında sabitlenir. Bu sayede çocuğun günlük aktivitesi esnasında penis sabit kalır.

Battigon ile penisin silinmesi ve kalın gazlı bezin üzerine sürülen fucidin kremin sünnet yerini enfeksiyondan koruduğuna dikkat çeken Op.Dr. Muzaffer Zorlu, günde bir defa pansuman yapmanın yeterli olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir