Doğru Sünnet Zamanı

Sünnet genel anestezi altında yada lokal anestezi altında yapılabildiğini belirten Op.Dr.Muzaffer Zorlu, yaptığı binlerce sünnette sünnetin ne kadar erken yapılırsa yara iyileşmesinin o kadar hızlı olduğunu, stresin o kadar az olduğunu gözlemlediğini söyledi.

“Günümüz koşullarında gelişmiş lokal anestezikler sayesinde kolaylıkla anne uykusunda sünnet yapılabilir.” diyen Op.Dr. Zorlu, bu nedenle çoğunlukla genel anestezi altında sünnet yapmaya gerek olmadığını vurguladı.

En iyi Sünnet zamanı

En iyi sünnet yapılma zamanı 0-2 yaş ya da 5-6 yaşından sonradır.

Bilindiği gibi toplumumuzda dini, gelenek ve sağlık açısından hemen hemen her erkek çocuğu sünnet yapılmaktadır. En iyi sünnet yapılma zamanı 0-2 yaş ya da 5-6 yaşından sonradır. Biz yaptığımız binlerce sünnette sünnet ne kadar erken yapılırsa yara iyileşmesinin o kadar hızlı olduğunu, stresin o kadar az olduğunu ve anne ile çocuğun sünnetten daha az etkilendiklerini gözlemledik. Bu yüzden biz 0-2 yaş aralığındaki sünneti önermekteyiz.

Sünnet genel anestezi altında yada lokal anestezi altında yapılabilir. Biz küçük çocuklarda ki sünneti, doğal anne uykusunda yapmaktayız. Genel anestezi altında sünneti önermemekteyiz. Eğer sünnet bölgesi yeterli uyuşturulursa doğal anne uykusunda çocuk uyanmadan sünnet yapılabilir. Böylece genel anestezinin komplikasyonlarından da kurtulmuş olunur. Dolayısıyla çocuğa zaman ayrılabileceği, uygun uyuşturmanın yapılabileceği, steril sağlık koşullarının sağlanabileceği sağlık klinikleri ve hastanelerde sünnet yapılabilir.

Sünnetten sonra çocuğa uygun ağrı kesiciler verilerek sünnet sonrası lokal anestezinin etkisi geçerken ağrı/acı hissedilmemesi sağlanmalıdır. Sünnetten sonra pansumanın, bakımın nasıl yapılacağı anneye iyice anlatılması gerekir. Annenin kafasına takılan soruları giderebilmek için sünnet yapan doktorla annenin arasındaki iletişimin kolay sağlanabilir olması gerekir.

Sonuç olarak sünnet ne kadar küçük yaşta yapılırsa o kadar çocuk bir şey hissetmez ve yara iyileşmesi daha hızlı olur. Günümüz koşullarında gelişmiş lokal anestezikler sayesinde kolaylıkla anne uykusunda sünnet yapılabilir. Bu yüzden çoğunlukla genel anestezi altında sünnet yapmaya gerek yoktur. Sünnetten önce anne ve sünnet doktorunun yakın ilişki içerisinde olarak sünnetin nasıl planlanacağına beraberce karar vermeleri gerekir.

Sünnet tatlı bir anı olarak hatırlanmalıdır.

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir