Skip to main content

Yapıcı Paranoya ve Risk Almak

Cemre ÇabukoğluCemre bu yazıların sen bunları anlayıp değerlendirebilinceye kadar sana ulaşıp ulaşmayacağını bilmiyorum.

Bu blogu yazmaktaki amacım:

Birincisi senin yeni ortaya çıkardığın özelliklerini gözden kaçırmamak, ikincisi de kendimden, etrafımdaki insanlardan ve okuduklarımdan elde ettiğim hayat tecrübelerini sana aktarabilmektir.

Çünkü inancım odur ki en pahalı tecrübe insanın kendi yaşadıklarından edindiği tecrübedir. Bu tecrübe bazen çok pahalıya mal olabilir. Bu yüzden sana başka insanların yaptığı hatalardan elde ettikleri tecrübelerden faydalanmanın çok önemli olduğunu seni çok seven biri olarak hatırlatabilmektir.

Şu anlarda Jared Diamond adlı yazarın “düne kadar dünya, eski toplumlardan ne öğrenebiliriz ” adlı anı romanını okuyorum. Jared Diamond Bir kuş bilimcidir. Yeni Gine’de araştırmaları için bir adadan bir adaya geçmesi gerekmektedir. Bir kanoya biner ve adaya yolculuk başlar. Denizdeki yolculuk esnasında kanoyu kullanan insanların hataları yüzünden kano batar ve hayati bir tehlike atlatır. Sonunda açık denizlerde onları başka bir gemi bulur ve hayatı kurtulur. Akşam bir otele gelir orada yaşadığı şokun etkisiyle yemekte bir yerli adamla konuşuyor. Adam ben o kanoya binmedim çünkü kanonun kaptanları çok lakayt disiplinsiz insanlardı onlara güvenmediğim için kanoya binmedim yarın gidecek kanoya bineceğim der. Jared Diamond yerlinin kaptanların kötü olduğunu anlayıp gemiye binmediğini fakat kendinin bunu düşünemediğine şaşar kendi kendine kızar. Bu olayla birlikte kitapta bahsettiği daha bir çok olaydan bir ders çıkarır. Önceden olabilecek tehlikeler için insanın uyanık olması ve tedbirini almasının Çok önemli kazaların oluşmasını engelleyebileceğini belirtir. Buna da yapıcı paranoya der. Eğer fırsat bulursan bu kitabı oku. Kitapta bunun gibi başka bir çok örnek var.

Benimde burada sana söyleyeceğim şey hayatında bir çok tehlikelerle karşılaşacaksın bunların birçoğu da kitapta bahsedildiği gibi yapıcı paranoya geliştirebilir sen önlenebilir olacak. Bu yüzden tehlike başına gelmeden önce düşüncelerinle İlerde oluşabilecek tehlikeleri engelleyebilirsin. Ama bunu hayatta hiç risk almayacaksın anlamında söylemiyorum. Risk alacaksın ama akıllı olacaksın buradaki benim sana önerilerim naçizane bunlardır. Seni çok seven deden.

Op.Dr.Muzaffer Zorlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir