Skip to main content
cep telefonları patlıyor

Yastık Altına Cep Telefonu Koymayın!

New York Polisi, cep telefonunu yastığının altına koyarak uyuyan insanları uyardı.

New York Polis Departmanı, Twitter hesabından yastığın altında aşırı ısınmadan dolayı yanmış telefon ve yastıkların fotoğraflarını paylaştı. Fotoğrafın altına da “Paylaşımda uyuduğunuz zaman cep telefonunuzu yastığın altına şarj ederek koymayın” diye not düşüldü. Fotoğraflara konu olayın ise Manhattan’da yaşandığı ve telefon kullanıcısının yaralandığı kaydedildi.

Geceleri telefonu baş ucumuza koymak sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor.

Yatarken baş ucuna konulan cep telefonu, yaydığı elektromanyetik radyasyonu yüzünden derin uykuya geçişi engelliyor. Ayrıca kanseri önleyen melatonin hormonunun da daha az salgılanmasına neden oluyor. Bu nedenle  telefonlarınızı yataktan  en 2 metre uzağa koyunuz.

Cep telefonları açık olmasa bile her 30 saniyede bir baz istasyonuna sinyal gönderiyor. Telefonların yaydığı elektromanyetik radyasyona maruz kalmak ise kanser, parkinson ve alzheimer hastalıklarını tetikliyor.

“Karanlıkta uyumak lazım. Karanlıkta uyurken vücudumuz kansere karşı vücut direncini artıran melatonin hormonu salgılar. Ancak yatağımızın baş ucundaki sehpada ya da yastığımızın altında bulunan cep telefonu konuşmasak, kapalı olsa bile 30 saniyede bir baz istasyonundan sinyal alıp veriyor. Elektromanyetik dalgada sürekli bir ışık yayıyor. Mikrodalga boyutunda dalga yayıyor. Vücudumuzu sürekli olarak tetikliyor, uyarıyor. Telefon hemen yanımızdayken sağlıklı bir uyku geçirmemiz mümkün değil. Kaliteli uykuya geçilemeyince melatonin hormonu da az salgılanıyor ya da salgılanmıyor. Bu da bedenin direncini zayıflatarak kansere yakalanma riskini artırıyor. Cep telefonunu bu sebeple yataktan iki metre uzağa bırakmak hayati önem taşıyor, risk yok denecek kadar azalıyor.”

Çocuklar, cep telefonundan 6 kat fazla etkileniyor

Çocukların odasına kesinlikle telefon bırakılmamalı. Çünkü çocuklarıyetişkinlere göre elektromanyetik radyasyondan 6 kat daha fazla etkileniyor.

cep telefonları patlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir