Skip to main content

Yenidoğan Bebek Sünnetini Öneriyor Musunuz?

Yenidoğan bebek sünnetini öneriyoruz. Yenidoğan sünnetlerinde ne anne ne de bebek bir şey anlamaz. İyileşme çok hızlı olur.

‘’ The Task Force included the American Academy of Pediatrics (AAP) representatives from specialty areas as well as members of the AAP Board of Directors and liaisons representing the American Academy of Family Physicians, the American College of Obstetricians and Gynecologists, and the Centers for Disease Control and Prevention. The Task Force members identified selected topics relevant to male circumcision and conducted a critical review of peer-reviewed literature by using the American Heart Association’s template for evidence evaluation. Evaluation of current evidence indicates that the health benefits of newborn male circumcision outweigh the risks; furthermore, the benefits of newborn male circumcision justify access to this procedure for families who choose it ‘’

Yukardaki İngilizce yazı ABD Çocuk Doktorları Birliği Sünnet Çalışma Gurubu’nun yayınladığı bir bildiridir. ABD Aile Doktorlar Birliği, Kadın Doğum Doktorları Birliği, Hastalıkları Önleme ve Kontrol Etme Birliği’nin de desteklediği bu bildiriye göre: Yenidoğan sünneti önerilmektedir.

Yine ABD’de 200 000 sünnet üzerine yapılmış olan bir çalışmada yenidoğan sünnetinin komplikasyon oranı % 0,2 iken, daha büyük çocuklardaki komplikasyon oranı % 2 olarak gösterilmiştir.

Yenidoğan sünnet güvenlidir

Sonuç olarak yukarda yapılan çalışmalarda görüldüğü gibi yeni doğan sünneti güvenlidir ve komplikasyon oranı düşüktür.

Sünnetten sonra kesi yerlerinin iyileşmesi daha hızlı olur. Bebekte sünnete bağlı stres olmaz. Bu yüzden biz yenidoğan ve bebek sünnetini öneriyoruz. Yaptığımız binlerce sünnet içinde anne memnuniyetinin en yüksek olduğu yaş grubunun da yenidoğan ve bebekler olduğunu gözledik.

Op. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Çocuk Cerrahi ve Sünnet

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir