Skip to main content
narkozsuz sünnet

Anne Uykusunda Narkozsuz Sünnet Hakkında Sık Sorulanlar

Genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan, acı, ağrı ve dolayısıyla ağlama olmayan, sünnetin hatırlanmadığı narkozsuz sünnet en iyi sünnettir.

Özellikle gündüz herhangi bir saatte uyuyan bebeklerde doğal uykuda sünnet yapılabilir.

Bebeğin doğal uykusunda ki sünnet daha huzurlu, sakin ve stressiz olur. Sünnet esnasında anne baba bebeğin yanında bulunabilir.

Sünnet esnasında bebek acı hissetmez mi?

Bebek uyuyacağı saatten 1 saat önce getirilerek sünnet bölgesine lokal anestezik krem sürülür. Daha sonra bezi bağlanarak 1 saat beklenir. Bu süre esnasında bebeğin pipisi krem ile uyuşturulur. Böylece uyku esnasında yapılan lokal anestezik iğneyi çocuk hissetmez. Uyuşturma iğnesi yapıldıktan sonra da sünnet esnasında hiçbir ağrı acı hissetmeyen çocuğun 10 dakika içerisinde sünneti yapılmış olur.

Bebek sünnet esnasında uyanırsa ne olur?

Sünnet bebek uyurken de uyanıkken de yapılabilir. Bebek uyanırsa babası bacaklarını tutar annesi de çocuğu oyalayarak, emzirerek veya mama ile besleyerek sünnet aynen kaldığı yerden devam edebilir. Burada amaç bebeği ağlatmadan sünnet yapmaktır. Sünnet esnasında bebek ağlarsa anne baba çocuk acı mı hissediyor diye rahatsız olabilirler.

Anne uykusundaki sünnetin üstün tarafları nelerdir?

1-Bebek ağlamadığı için ellerini ayaklarını tutmaya gerek yoktur

2-Anne baba daha rahat eder daha huzurlu olur.

3-Genel anestezi gerekmeden doğal uykuda sünnet olur. Böylece genel anestezinin komplikasyonlarından da kaçınılmış olur.

4-Bebek sünnet esnasında stres yaşamaz.

Böylece sünnet hoş bir anı olarak hatırlanır.

Genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan, acı, ağrı ve dolayısıyla ağlama olmayan, sünnetin hatırlanmadığı narkozsuz doğal uykuda sünnet en iyi sünnettir.

 narkozsuz sünnet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opr.Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

[ratings]

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir