Skip to main content
Yenidoğan sünneti

Yenidoğan Dönemi Sünnetinde Bize Güvenin

ABD’de çocuklarda yapılan en yaygın cerrahi müdahele yenidoğan sünnetidir. Amerika’lıların total nüfusunun bölgelere göre yenidoğan döneminde sünnet olma oranları %42-80 arasındadır. Amerikan Çocuk Akademisi 2012 yılındaki politikasında yenidoğan sünnetini önermiştir. Amerikan Pediatri Akademisi; steril ortamda ve uygun ağrı kesiciler kullanılarak, uzman kişiler tarafından yapılması şartıyla yenidoğan sünnetini önermektedir. Bu sünnet politikası Amerikan Kadın Doğum Dernekler Birliği ve Amerikan Üroloji Derneği tarafından da desteklenmektedir.

Dünya’da sünneti önerenler kadar gereksiz olduğunu savunan görüşler de vardır. Fakat bizim ülkemizde hemen hemen herkes dinsel ve geleneksel nedenlerle sünnet olduğundan biz burada hangi yaşta sünnetin yapılmasının daha uygun olacağını tartışacağız.

ABD’de 200 000 ilk bir ayda sünnet olan bebeklerde yapılan 2 araştırmada sünnet komplikasyonlarını % 0,2 olarak tespit etmişlerdir. Bir başka araştırmada (21 ülkede birlikte yapılmış) yenidoğan ve bebeklerdeki sünnet komplikasyonunu % 0-2 arasında tespit etmişlerdir.

2012 yılında Amerikan Pediatrı Akademisi yenidoğan sünnetinin komplikasyonlarının çok düşük oranda olduğunu ve bu komplikasyonların hafif ve düzeltilebilir olduğunu bu yüzden yenidoğan sünnetini faydalı bulduğunu ve önerdiklerini bildirmişlerdir.

Bizim gözlemlerimizde sünnet çocuğu ne kadar küçükse yara iyileşmesinin o kadar hızlı olmaktadır;(bebeğin metabolizmasının daha hızlı olduğundan) ayrıca annede ve bebekteki stres te çok daha az olmaktadır.

Sonuç olarak yukarıdaki istatistiklerde görüldüğü gibi ve bizim deneyimlerimize göre uzman kişiler tarafından yapılan, steril ortamda ve uygun ağrı kesiciler kullanmak şartıyla yenidoğan sünneti daha güvenlidir ve daha hızlı iyileşir. Bebekteki stresi de büyük çocuklarla kıyaslanmayacak kadar azdır.

Biz yenidoğan sünnetini önermekteyiz.

Antalya’da yenidoğan sünneti konusunda çözüm arıyorsanız bizlere güvenebilirsiniz. Alanında uzman çocuk cerrahı olan Op. Dr. Muzaffer Zorlu yenidoğan çocuk sünneti konusunda faaliyet göstermektedir. Sitemizin iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

yenidoğan sünneti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Op.Dr. Muzaffer Zorlu

Çocuk Cerrahi Uzmanı
Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir