Skip to main content
Erişkin sünneti

Erişkin (Yetişkin) Sünneti

Erişkin sünneti, çocuk sünnetinden çok daha kolaydır ve ağrısızdır.

Çocukluk döneminde sosyal, psikolojik veya dinsel nedenlerle sünnet olmamış erişkinler belli bir yaşa gelince toplumun da baskısıyla sünnet olma ihtiyacı hissederler. Bu durumdaki yetişkin sayısı oldukça fazladır. Sünnet olmamış yetişkinler bu durumlarından rahatsız oldukları için genellikle sünnet olmadıklarını etraftan saklarlar.

Sünnet yapıldıklarının bilinmesini istemezler. Sünnet esnasında da yanlarında kimsenin olmasını istemezler. Bu yüzden erişkin sünneti kimsenin olmadığı zamanda yapılır ve sünnete doktordan başka kimse girmez.

Erişkinlerde sünnetle ilgili endişeler de fazladır. Bu yüzden sünnetten önce psikolojik olarak rahatlatılmaları gerekir.

Erişkin sünneti daha zor ve ağrılı mıdır?

Psikolojik olarak rahatlatılmış erişkinlerde sünnet çocuk sünnetinden çok daha kolaydır ve ağrısızdır. Çocuğa göre daha kolay iletişim kurulabilen erişkine sünnetin kolay ve ağrısız geçeceği daha kolay anlatılabilir. Erişkinlerde sünnet derisi, penis gelişimini tamamlamış olduğu için doğal olarak daha geri çekilmiştir. Bu yüzden sünnet derisinin çok az bir kısmının alınması sünnet için yeterli olur. Bu yüzden daha küçük bir cerrahi müdahale yapılması yeterlidir. Ağrısız teknikle penis uyuşturulduktan sonra sünnet esnasında kesinlikle hiç bir şey hissedilmez. Sünnetten sonra pantolonunu giyer ve normal yaşamına döner. Aynı gün işine gidebilir işinden geri kalmaz. Pantolonunu rahatlıkla giyebilir ve istediği şekilde hareket edebilir. Sünnetten sonra yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra cinsel hayatında da hiç bir değişiklik olmaz. Aynı gün pantolonunu giyip işine gitmesi sünnet yapıldığının bilinmesini istemeyen erişkin için önemlidir.

Sonuç olarak sünnet olmamış erişkinler sünneti kafalarına takıp rahatsız olmasınlar. Erişkin sünneti kolaydır, ağrısız acısızdır ve aynı gün normal hayatlarına dönebilirler.

erişkin sünneti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Op. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir