Skip to main content
kendine güvenen çocuk

Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirmek

Çocuğunuza vereceğiniz en değerli armağan kendine güven duygusudur.

kendine güvenen çocuk yetiştirme

Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için yapılacaklar:

1-Çocuk anne baba tarafından koşulsuz sevildiğini hissetmelidir. Çocuklarınıza olan sevginizin onların başarı yada başarısızlıklarına bağli olmadığını , onların sizin için çok önemli olduğunu ve ne olursa olsun onları daima sevineceğinizi söyleyin ve gösterin.

2-Evde aile bireyleri arasında güvenli bir ortam oluşturulmalıdır. Güvenli bir aile ortamında yetişen çocuklar daha özgüvenli olurlar.

3-Çocuk varlığının değerli olduğunu hissetmelidir. Çocuğa sadece bakılmamalı canlı gözlerle temas kurulmalıdır. Çocuk anne babanın dikkatini çekecek ve temas kurulmaya değecek kadar değerli birisi olduğunu hissetmelidir. Bazı işkolik ebeveynler bunu yapmakta zaman zaman zorlanabilirler. Ama bu alışkanlıklar değiştirilebilir.

4-Çocuk anne babanın yanında kendisinin birlikte olunmaktan keyif alınacak birisi olduğu hissini yaşamalıdır. Çoğu zaman ebeveyn çocuklar için yapılan şeylere dikkatini verir, çocuğa değil. Birlikte olmaktan ve aradaki temastan keyif alındığını çocuğa hissettirmek gerekir.

5-Çocuğun kişiliğini değil yapılan olumsuz davranışı eleştirmek gerekir.

6-Kişiliği değil davranışı övmek gerekir. Övgü hep davranışsal olmalı sevgiyse koşulsuz sunulmalıdır.

7-Anne babalar çocuklarına yetişkinlere gösterdikleri tarzda bir saygı göstermeyi önem vermelidirler. Lütfen, üzgünüm, afedersin, teşekkürler gibi ifadeler kullanılması aradaki saygıyı artırır. Çocuğa saygı gösterildiğinde çocuk da ebeveynine saygı göstermeyi öğrenir.

8-Doğru yanlışa değil güçlü yanlara odaklanılmalıdır. Çocuğun ne kadar çok güçlü yanını görürsek o kadar çok olumlu yanı ortaya çıkar ve gelişir. İyi yanlar her zaman desteklenmelidir.

9-Neyin yanlış olduğuna değil neyin doğru olduğuna odaklanılmalıdır.

10-Çocuğun düzeyini iyi takip edip kapasitesine uygun beklentiler içerisinde olmak çok önemlidir. Özellikle ilk çocukta beklentiler yüksek olur,çünkü deneyimsizlik vardır. Aile prestijini, gururunu taşımak zorunda bırakılırlar. O yüzden sonraki çocukların yetiştirilmesi süreci genellikle daha keyifli olur.

11-Çocuk ebeveyninin kendini anladığını hissetmelidir.

12-Çocukların duyguları önemsenmeli, saygı duyulmalıdır. Ebeveyn bu duyguların nerede,nasıl, ne zaman ve kime karşı ifade edileceğini ,bu yönde nasıl hareket edilebileceğini yada bu duygularla nasıl başa çıkılabileceği konusunda çocuğa yol göstermelidir.

13-Çocuk anne babaya güvenmeli ,anne babayı adil ve makul görmelidir. Bunu sağlamak için çocuğa verilen sözler tutulmalı,çifte mesajlar verilmemeli, açık ve net olunmalıdır.
Kusursuz anne baba yoktur, kendini geliştirmeyen anne baba vardır.

 

Op. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

kendine güvenen çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir