Skip to main content

Sünnetin AIDS Üzerine Etkileri

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü.

HIV’in korkulması değil öğrenilmesi gereken bir hastalıktır.

Op.Dr.Muzaffer Zorlu

Çocuk Cerrahi Uzmanı

Sünnetin AIDS Üzerine Etkileri

Türkçesi edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS, HIV adındaki mikrobun neden olduğu kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. Bu virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sistemini yok ederek başka hastalıklara ve kansere yakalanma riskini artırır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

1-Kanında AIDS virüsü taşıyan bir kişi ile özellikle korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek ile

2-Hamile ve AIDS’li anneden bebeğe gebelik veya doğum esnasında bulaşabilir.

3- AIDSli kişilerin kanlarından temas sonucu yada organ nakliyle de bulaşır

Erkeklerin sünnet edilmesinin AIDS virüsünün (HIV virüsü) yayılmasını engelleyip engellemediği ile ilgili yapılan iki tıbbi araştırmada Şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Kenya ve Uganda’da yapılan araştırmalarda sünnet yapılanlarda AIDS riskinin yarı yarıya azaldığı tespit edildi. Dünya sağlık örgütü AIDS Bölümü Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda sünnetin AIDS’i Kenya’da %53, Uganda da ise %48 oranında azalttığı bildirilmiştir. Bir başka araştırmada da sünnetsiz erkeklerin sünnetli olanlara oranla AIDS’e yakalanma riskinin dört kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Sünnetli erkeklerde AIDS’in daha az görülme sebebinin penis başını örten ve sünnette kesilen derinin içindeki hücrelerin AIDS virüsüne daha duyarlı olması yada AIDS virüsünün sünnet derisi altındaki sıcak ve ıslak ortamda daha kolay üreyebileceği İle ilgili olduğu düşünülmüştür.

Fakat sonuç olarak sünnetin AIDSe karşı koruyuculuğu %100 değildir ve aşağıdaki AIDS’ten korunma yollarına mutlaka uyulması şarttır.

AIDS’ten korunma yolları

1-Cinsel ilişki esnasında mutlaka prezervatif kullanılmalı
2-AIDS testi yapılmamış kanın asla kullanılmamasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir