Skip to main content
Teleskopik Ameliyat Gözlüğü

Teleskopik Ameliyat Gözlüğü

Çocuk cerrahi ameliyatlarında teleskopik ameliyat gözlüğü (büyüteç gözlük, cerrahi büyüteçler, binoküler lup) kullanımı.

Günümüzdeki mikro cerrahi teknikleri ile, mikro cerrahi aletleri ile ve cerrahların deneyim kazanmalarıyla çok kompleks ameliyatlar başarıyla yapılmaktadır.

Örneğin gözle görülemeyecek kadar küçük bir damarın kesisi dikilerek onarılabilmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük fakat hayati önemi olan bir sinirin kesisi mikro cerrahi tekniklerle tedavi edilebilmektedir. 750 gram ağırlığındaki bir bebeğin 1 cm çapından daha küçük bağırsağının yırtılmaları dikilerek onarılabilmektedir veya idrar yollarındaki tıkanıklığı ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Bazen 0,5 santimlik bir deliğe çok ince dikiş iplikleri ile 10 dikiş atılması gerekir. Bu ameliyatlar normal görme yeteneğimiz ile yapılamaz.

Ayrıca normal görme yeteneğimizle yapabileceğimiz bir çok ameliyatı teleskopik ameliyat gözlükleriyle çok daha güzel yapabiliriz.

Teleskopik ameliyat gözlüğü

Sonuç olarak mikro cerrahi teknikleriyle, mikro cerrahi ekipmanlarıyla ve çok ince dikişlerle kaliteli ameliyatlar yapabilmek için teleskopik ameliyat gözlüklerini kullanmaya ihtiyaç vardır.

Teleskopik ameliyat gözlükleri

Teleskopik ameliyat gözlükleri yüksek teknoloji ürünleridirler. Normal büyüteçler de küçük görüntüleri büyütürler fakat ameliyat yapılacak yer ile aradaki mesafe birbirine çok yakındır. Bu çalışma mesafesinde ameliyat yapılamaz. Bu ameliyatların yapılabilmesi için ameliyat alanının büyütülmesi, çalışma mesafenin rahat çalışılacak kadar geniş olması ve görme alanının yeterli genişlikte olması gerekmektedir. Bu özellikleri ancak teleskopik ameliyat gözlükleri ile elde ederiz.

Teleskopik gözlükler uzun çalışma mesafesi elde etmek için Galilei veya Kepler dürbün çalışma sistemlerini kullanırlar. Büyütme yetenekleri de büyüteçin büyütme gücü ve dürbün büyütmesinin toplamından oluşur.

Ameliyat gözlükleri günümüzde gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Yaygın kullanım alanı bulunan ameliyat teleskopik gözlükleri Çocuk cerrahi, plastik cerrahi, kalp damar cerrahi, dermatoloji, kulak burun boğaz cerrahisi, veterinerlik diş kliniği ve diş teknisyenliği gibi dallarda sıkça kullanılmaktadırlar.

Biz Çocuk Cerrahi ameliyatlarımızda HEİNE BİNOKÜLER 4,5 BÜYÜTMELİ TELESKOPİK AMELİYAT GÖZLÜĞÜNÜ kullanmaktayız.

Tüm çocuk cerrahi doktorlarına ameliyatlarında Teleskopik gözlük kullanmalarını öneririz.

Teleskopik Ameliyat Gözlüğü

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir