küçük penis

Çocuklarda Küçük penis

Küçük penis nedir? Küçük penis tanısı nasıl konur? Ülkemizde penis küçüklüğü erkek çocuk

sahibi anne ve babaların  kafalarına sık takılan sorulardan biridir.

www.antalyacocukcerrahi.com  sitesinde en çok tıklanan konuların başında penis küçüklüğü gelmektedir. Bu yüzden çocuklarda:

1- Penis boyutları ne olmalıdır?
2- Penis küçüklüğünün önemi nedir?
3- Penis boyu nasıl ölçülür?

4- Küçük penislerde tedavi nasıl yapılır?

Sorularına açıklık getirmek için bu yazıyı yazmak ihtiyacı hissettik.

Normal penis büyüklüğü ne olmalıdır?

Şekil 1 de yaşa göre normal penis büyüklüğü ve 2.5 standart sapma değerleri görülmektedir.

Küçük penis

Penis ölçümü nasıl yapılmalıdır?

Penis boyu şekil 2 de görüldüğü gibi gerdirilmiş penisin penis ucundan Pubis kemiğine kadar olan mesafe ölçülerek bulunur. Ölçüm esnasında penis ucu gerdirilir ve penis tabanına pubis kemiği buluncaya kadar bastırılarak alt ölçüm noktası bulunur.Sonra penis gerdirilerek penis ucundan alt nokta (Pubis kemiği) aradaki mesafe ölçülür. Bulunan penis büyüklüğü şekil 1 deki ölçümlerle karşılaştırılarak yaşa göre penisinin boyutu bulunur.

Gömülü penis ne demektir?

Şekil üçte görüldüğü gibi penisin etrafında ki ciltle pubis kemiği arasındaki yağ dokusu fazla olduğu zaman penis cilt altı yağ dokusunun içinde kalır ve küçük görülür. Gömülü peniste penis boyutu normal olduğu halde dışardan küçük görülür. Bu yüzden mikro penis ile gömülü penis birbirinr sıklıkla karıştırılır.Bunların ayrımının çok iyi yapılması gerekir.

Mikro penis nedir?

Şekil 1 de penis boyu 2.5 standart sapmadan daha küçük olan penislere mikro penis denir. Yalnız burada çok önemli nokta penis gerdirilerek glans penisin ucundan pubis kemiğine kadar olan mesafenin doğru ölçülmesi gerektiğidir. Sonuç olarak mikro penis diyebilmek için ölçümün normal yerinden ve penis gerdirilerek yapılması gerekir.

Mikro penisin önemi nedir?

Mikro penisli çocukları bulunan anne babaların bilmesi gereken en önemli konulardan biri
Peniş şekli normal,
İdrar deliği normal yerinde ve
testisler normal yerlerinde ise mikro penisli çocukların normal bir cinsel yaşamları olacağıdır. Buradaki asıl sorun penisin küçüklüğüne bağlı psikolojik etkilenmedir. Yoksa mikro penislilerin cinsel yaşamlarında hiçbir farklılık yoktur.

Mikro penis neden oluşur?

1-Penisin normal gelişimini sağlayan Testesteron hormon eksikliğinden
2-Penisin testesteron hormonuna cevap vermemesinden
3-İdiyopatik (nedeni bilinmeyen sebeplerden) Bu grup mikro penislerin %10 unu oluşturur.

Mikro penis tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Gerekli tetkikleri yapılarak mikro penisin nedeni bulunur ve nedene dönük tedavi yapılır.

Testesteron hormonu eksikse testesteron verilerek penis büyütülür.

Tedavilerin sonucunda penis büyütülüp normal bir görünüm sağlanabilir. Bu yüzden mikro penisli çocuğu olan anne babalar rahat olmalıdır.

 

Op.Dr.Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Yorumlar (39)

 • Merhaba Hocam;

  Belirtilen ölçümler sönükkenmi yapılıyor. Yani belirtilen uzunluklar sönükken yapılacak ölçüm sonuçları mıdır?

  Şimdiden teşekkür ederim.

   • Hocam selamlar, öncelikle bilgilendirme yaptığınız için teşekkürler. Oğlum şu an 9 yaşında. Yaklaşık 4 yaşında retraktil (utangaç) testis ve kasık fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyat konusunda biraz geç kaldık galiba. Bu durum ileride bir sorun teşkil eder mi.?Yüzeysel okarak dışardan bakıldığında testisleri ve penis boyu küçük görünüyor. Burda bahsettiğiniz ölçümü yaptım penis boyu yaklaşık 5 cm. Bu veri normal mi? Tekrar teşekkürler.

 • Selam hocam ben çocuğu sünnet ettirdim pipi si ağzı kapanmış tı tıp merkezinde sünnet oldu pipisi çok küçük 3 yaşında tam derinden sünnet etmiş hocam pipisi büyürmü cevap bekliyorum

 • Merhaba Doktor Bey. 16 yaşımdayım. Boyum 1.75 cm, kilom 73. Erekte değilken penis boyum 7 cm, kalınlığı 11 cm. Erekteyken ise boyu ve kalınlığı 13 cm. Normal olmama gibi bir durum var mı? Ayrıca çocukken geçirdiğim testis indirme ameliyatı gelecekteki cinsel hayatıma sorun olur mu?

 • Doctor Bey Merhaba,
  Oncelikle vermis oldugunuz aydinlatici bilgiler icin cok tesekkur ederim.
  Oglum 10 yasinda ve yapmis oldugum olcum sonucu micro penisi oldugunu sizin vermis oldugunuz standartlarin altinda kaldigini gordum. Bu konuda bana yardimci olmanizi rica ediyorum. Bu sitede iletisim e-posta adresinizi gorememekteyim. Geri donmenizi onemle rica ediyorum
  Saygilarimla
  Hakan

 • Arkadaşlar okuduğunuzu anlayamıyor musunuz? Adam orada detaylı bi şekilde açıklamış işte daha ne! Soru sorarken biraz empati yapın ya karşınızdaki adam siz penisinizi ölçüp ” benimki normal mi? Kalınlığı iyi mi?” şeklinde saçma salak sorular sorasınız diye okumamıştır onca yıl.

  Oturup 2 dakika düşünün tanımadığınız onlarca insan penisini ölçüp mail atıyor..

  Eyyorlamam bu kadar!

 • Merhabalar hocam,oğlum 2011 doğumlu 38 kilo 3 yıl önce sünet oldu, yalnız penisi halla aynı boyutta normalmidir?
  Yardimci olurmusunuz lütfen?

  Şimdiden teşekkuürler

 • Hocam lütfen yardım edin yaşım 13 ve penisinin boyu 15cm ilerde daha uzar mı ben çok büyük olmasını istemiyorum lütfen beni bilgilendirin hocam

 • Merhaba Doktor Bey benim oğlum 28 aylık. 6 aylıkken sünnet oldu. Oğlumu sünnet eden ürolog gömük penis demişti. Tedavisi mümkün müdür?

 • Selam Hocam 12 yasındayım 13 üme 152 gün kaldı penis boyum 6.3
  kalınlıgı 3.2 normalmıdır daha ergenligime girmedim

 • Hocam Bide boyum 1.51 cm kilo 53 12 yasındayım 13 üme 152 gün kaldı penis boyum 6.3
  kalınlıgı 3.2 normalmıdır daha ergenligime girmedim napmalıyım

  • kardeşim kilolusun ve benden kısasın ve şöyle bir şey var kilolularda bide kısa boylularda penis boyu daha küçük oluyormuş yani korkmana gerek yok

   mesala benim boyum 1.60 senden uzunum kilom 44kg yaşımızda aynı benim penisimin boyu 13cm kalınlık 4 cm bide sen ergenlige girmemişsin bi ergenlige gir sonra bidaha haber verirsin

 • hocam

  ben 12 yaşındayım ama normal 12 yaşında olan çocuklara göre daha büyük gösteriyorum ve onlara göre daha güçlüyüm ve uzunum gen den dolayı. şu anda 2019 dayız normalde 2019 da 7. sınıfa giden çocuklar 12 yaşında oluyor ama ben 8. sınıfa gidiyorum sınıfın yarısından fazlasındanda güçlüyüm ama şöyle bi problem var penisim çok büyük. penisim uzamamışken 7buçuk cm penisim uzadıgında 13cm sınıfta dalga geçilen kişi hep ben oluyorum penisim yüzünden ama penisim büyük oldugu için birazda gurur duyuyorum açıkcası. size asıl sorum şu ilerde daha fazla büyürmü ?

  FİZİKSEL ÖZELLİKLERİM :
  boy:1.60

  kilo:44kg

 • Doktor bey oğlumun doğduğunda 3 cm civarıydı. Yenidoğan sünneti oldu. Sünnetten sonra zaten içerde duruyor gerdirmeye rağmen eski boyu ancak. Sünnetten sonra az bir şey kısalırmış ama hiç mi büyümedi anlamadım. 6 aylık şuan

 • Biri cevap yazsin ergenlige girmedim o kesin penis boyum 10 cm kalinligini bilmiyorum boyum 155 kilom 35 14.5 yasindayim uzarmi ergenlige girmedim sizce uzarmi

 • Hocam merhaba,

  Oğlum 7 ,5 yaşında. Genelde gece uyurken pipisi büyüyüp sertleşmektedir. Kendisi de bu durumdan rahatsız olup pipisini eliyle geri itelemektedir?
  Bu sertleşme normalmidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op.Dr. Muzaffer Zorlu | Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahisi Fener mahallesi Tekelioğlu Caddesi Filo apartmanı No:51 Daire:9 Muratpaşa, ANTALYA 0532 211 0537 | 0 242 242 4106 Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut

DMCA.com Protection Status

Muzaffer Zorlu - DoktorTakvimi.com