Çocuklarınızla İlgili Faydalı Bilgiler

1- Erkek çocuklarınızı 0-24 aylıkken sünnet ettirirseniz sünnet daha hızlı iyileşir, çocuğun sünnet korkusu olmaz ve çocuk sünnetten daha az rahatsızlık hisseder.

2- Çocuğunuz yarım sünnetli ise veya idrar çıkış deliği normal yerinden farklı yerde ise sünnet ettirmeden önce mutlaka doktor kontrolu yaptırınız.

3- Çocuğunuzun testislerinin (yumurtalarında) torbalarında olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Testisler torbada değil ise yada arada yukarı kaçıyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

4- Çocuğunuz ağladığı veya öksürdüğü zaman kasıklarında şişlik oluyorsa, çocuğunuzda Kasık Fıtığı olabilir doktorunuza başvurunuz.

5- Çocuğunuzun torbalarında şişlik varsa çocuğunuzda Su Toplaması (Hidrosel) hastalığı olabilir doktorunuza başvurunuz.

6- Çocuğunuzun torbasında ani gelişen ağrılığı kızarıklık oluşmuş ise Yumurtalık Burkulması (Testis Torsiyonu) olabilir. Dakikaların önemi vardır. Çok acıl hastaneye başvurunuz.

7- Çocuğunuzun karnının sol alt tarafında ani başlayan karın ağrısı varsa gaz sancısı olabilir, öncelikle çocuğunuzu tuvalete gönderip gaz çıkarmasını sağlayınız. Eğer ağrısı geçiyorsa doktora gitmenize gerek yoktur. Çocuğunuzun düzenli tuvalete gitmesını sağlamanız yeterli olacaktır.

8- Çocuğunuzun karnının sağ alt tarafında iştahsızlık ile birlıkte karın ağrısı varsa Apandisit olabilir acilen hastaneye başvurunuz.

9- Çocuğunuzun bır yeri yanınca hemen kısa süreli soğuk uygulaması yapınız. Yanık kreminiz varsa yaranın üzerine sürünüz. Başka hiçbir şey yapmadan doktorunuza başvurunuz.

10- Karın ağrılarında kesinlikle doktor görmeden ağrı kesici kullanmayınız. Hastalığın erken tanısını engellemiş olursunuz.

11- Çocuğunuzda sarı yeşil renkli kusma varsa acilen doktorunuza başvurun. Çocuğunuzda ameliyat gerektiren bir hastalık olabilir.

12- Küçük çocuklarınızın boncuk, bilye, nohut, fındık, fıstık, leblebi gibi cisimlerle oynamasına müsaade etmeyin. Bu cisimlerin nefes borusuna kaçmasına bağlı binlerce ölüm olayı meydana gelmiştir.

13- Çocuğunuz ince işiyor, uzun sürede idrarını tamamlayabiliyor ve işerken idrarını normalden daha ileri attırıyorsa idrar çıkış deliğinde darlık olabilir doktorunuza başvurunuz.

 

Op.Dr Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

sünnet sonrası bebek bezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir