Skip to main content
Dil Bağı

Dil Bağı

Dil bağı çocukta dilin fonksiyonlarını etkileyebilir.

Dil tat alma, yutkunma, yiyeceklerin yemek borusuna yönlendirilmesi, yutma, çiğneme ağız içini temizleme,  solunan havayı ısıtma ve konuşma gibi yaşam açısından önemli birçok fonksiyonlari bulunan bir organdır. Vücuttaki her organ da olabildiği gibi dilde de doğumsal hastalıklar görülebilmektedir. Bunlardan en yaygın olanı dil bağı dır(Ankiloglossi).

Dil bağı nasıl oluşur?

Dil embriyonik gelişim esnasında ağız tabanıyla bileşiktir. İlerleyen haftalarda dil ağız tabanından serbestleşerek hareketli hale gelir ve sadece frenilum denilen bağ ile ağız tabanına tutunur. Bu dönemdeki gelişimsel bozukluklar sonucu dili ağız tabanına bağlayan frenilum ya tam serbestleşemez ya da hücre çoğalmasıyla kalın bir hal alır ve dilin serbestleşmesini engeller. Bu duruma ankiloglosi, dil bağı,hipertrofik frenilum, frenilum linguale veya kısa frenilum denir.

Dil bağı çocukta dilin fonksiyonlarını etkileyebilir. Bunlar konuşma bozukluğu,ağız içi temizleme fonksiyonu bozulması sonucu kötü ağız hijyeni ve diş problemleri, emme, yeme, yutma problemleridir. Bunların sonucunda psikolojik ve sosyal problemler görülebilir.

Tanı nasıl konur?

Tanı fizik muayene ile konabilir.
Dil “V” şeklini almışsa, dil ağız içinden çıkarak alt dudak çizgisinin altına inemiyorsa, yukarı kaldırılarak damağa değdirilemiyorsa, dil ucu dil dışarı çıkarılırken çatallanıyorsa veya kalp şeklini alıyorsa tanı konur.

Dil bağı ameliyatı nasıl yapılır?

Küçük bir cerrahi müdahale ile dil bağı ameliyatı yapılır. Genellikle lokal anestezi ile bistüri (neşter) veya makas yardımıyla dil bağı kesilir. Genellikle ağrısız ve kanamasız bir müdahaledir. Nadiren çok korkan ve iknası veya sabit tutulması mümkün olmayan çocuklarda veya çok büyük dil bağı varlığında genel anesteziye ihtiyaç duyulabilir. Büyük ve geniş dil bağında ise dil bağı kesildikten sonra dikiş gerekebilir.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?

Emme ve konuşmayı öğrenme dönemlerinde problem yaşanmaması açısından en kısa zamanda ameliyat edilmelidir. Herhangi bir yaş beklenmez.

Dil Bağı

 

dil bağı

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir