Skip to main content
Bebek sünneti

Lokal Anestezi İle Anne Uykusunda Doğal Sünnetin Yararları

Bebeklerde doğal anne uykusunda  sünnet ve çocuklarda PlayStation oynarken sünnet

Genel anestezinin bilinen ve bilinmeyen bir çok komplikasyonları vardır.

Bebeklerde doğal anne uykusunda ve çocuklarda PlayStation oynarken sünnet

Genel anestezi yapılmadan sadece lokal anestezi ile bebekler doğal anne uykusunda, daha büyük çocuklar ise PlayStation oynayarak sünnet yapılabilir.

Genel anestezinin bilinen ve bilinmeyen bir çok komplikasyonları vardır. Bu komplikasyonlar kusma, bulantı, boğaz ağrısı gibi hafif olabilirken, kan basıncında düşme, solunum sıkıntısı, kalp ritim bozuklukları ve 1 ÷ 200.000 oranında da ölüm gibi çok ciddi komplikasyonlar da olabilir.

Bu yüzden son zamanlarda narkozsuz lokal anestezi altında sünnet gittikçe artan oranlarda popülarite kazanmıştır. Kliniğimizde yaptığımız sünnetlerin %95 ini lokal anestezi altında narkozsuz olarak yapmaktayız. Sadece çok korkan, aşırı doktor fobisi olan çocuklarda genel anestezi altında sünneti öneriyoruz.

Doğal anne uykusunda sünnet nasıl yapılır?

anne uykusunda sünnetBebekler (0-2 yaş grubu) doğal anne uykusunda iken sünnet yapılabilirler.

Günümüzdeki tıbbi gelişmeler ışığında lokal anestezik kremler ve lokal anestezik ilaçlar ile doğal anne uykusunda ağrısız acısız ve stressiz sünnet yapılabilir.

Kliniğimizde, önce anne ile konuşularak uyuma saatinden bir saat önce çocuk getirilerek sünnet bölgesine lokal anestezik krem sürülür. Bu kremin üzerine jelatin bir koruyucu konduktan sonra çocuğun bezi bağlanır ve en az 1 saat beklenir. Bu süre içerisinde kremden dolayı pipi uyuşur. Bebeğin uyku saati gelince anne bebeği uyutur. Bebeğin uyuma süresi içerisinde sünnet yapılır. Çocuk uyuşturma kreminden dolayı iğneyi hissetmez, iğneden sonra da sünneti hissetmez.

Kliniğimizde yapılan bebek sünnetlerinin hemen hemen tamamı bebek anne uykusunda iken yapılmaktadır. Anne baba sünnet esnasında çocuğun yanında bulunurlar. Eğer bebek sünnet esnasında uyanırsa anne besleyerek, sallayarak veya oyuncaklarla oyalayarak bebeği sakinleştirir. Sünnet yaklaşık 10 dakikada tamamlanır.

PlayStation oynayarak sünnet nasıl yapılır?

Yaşları 5-6 yılın üzerinde olan çocukların yaklaşık %95’i psikolojik olarak iyi hazırlanırlarsa lokal anestezi altında PlayStation oynayarak sünnet olabilirler.

Kliniğimizde, önce kremle sünnet bölgesi uyuşturulur. Daha sonra PlayStation bulunan sünnet odasına çocuk alınır. Çocuklar sünnet olurken önleri bir perde ile kapatılır ve sünnet yerini görmezler. Daha önce psikolojik olarak iyi hazırlanıp ağrı hissetmeyeceğine inanan çocuk, çok rahatlıkla sünnet yerine playstationa kanalize olmaktadır. Hatta çocuklar playstationa öyle bir dalıyorlar ki sünnet olduğunun farkında bile olmuyorlar ve “doktor amca sünnet biraz daha uzasın” diyorlar.

playstation oynarken sünnetSünnetten sonra da usulüne uygun pansuman (sandviç pansuman) yapıldıktan sonra bebeklerin bezleri bağlanır, büyük çocuklarda günlük kıyafetlerini giyip normal hayatlarına dönerler.

Narkozsuz sünnetin faydaları nelerdir?

1-Genel anestezi için gereken tıbbi tahlillere ve kan alınmaya gerek yoktur.

2-Genel anestezi için gereken en az altı saatlik açlığa gerek yoktur.

3-Lokal anestezi de sünnet anne babanın yanında yapılır dolayısıyla psikolojik etkilenme çok daha az olur.

4-Ameliyathanelerin soğuk ve yabancı ortamı yerine daha sıcak bir ortamda sünnet yapılır. Bu da stresi azaltır.

5-Genel anestezi ilaçlarını vermek için gereken serum takmaya gerek yoktur. Böylece çocuğa gereksiz acılı iğne yapılmaz.

6-Anestezik gazları vermek için gereken boğulma hissi ve endişe yaratan maskeye ihtiyaç olmaz

7-Ölüme kadar gidebilen genel anestezi komplikasyonları lokal anestezik sünnette görülmez.

Sonuç olarak, Öncelikle sünnette genel anestezi komplikasyonlarının önlenmesi ameliyathanedeki olumsuz psikolojik etkilenmenin olmaması gibi nedenlerden dolayı öncelikle doğal anne uykusunda sünnet ve PlayStation oynayarak sünnet düşünülmelidir.

 

narkozsuz sünnetOp. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir