Lokal Anestezide Israr Edilmemeli

Op.Dr. Muzaffer Zorlu, büyük çocuklarda genellikle sünnet korkusunun daha yoğun olduğunu, bu nedenle sünnete başlamadan önce stresli çocukların rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Antalya Sünnet ve Çocuk Cerrahi Kliniği’nden Op.Dr. Muzaffer Zorlu, büyük çocuklarda genellikle sünnet korkusunun daha yoğun olduğunu, bu nedenle sünnete başlamadan önce stresli çocukların rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Op.Dr. Muzaffer Zorlu, “Öncelikle stresli çocukları konuşarak sakinleştirmeye çalışıyoruz, ancak konuşmak yeterli olmuyor ve çocuk sakinleştirilemiyor ise sakinleştirici ilaçlar verilerek rahatlatılabiliyoruz.” dedi.

Lokal anestezi zorlanmamalı

Büyük çocukların %95’inin sünnetini lokal anestezi ile yapılabildiğine dikkat çeken Op.Dr. Muzaffer Zorlu, ”Fakat çok korkan %5’lik grup va rki hiçbir şekilde sakinleşmeyebiliyorlar. Bu durumda olan ve sakinleşmeyen çocuklar lokal anestezi için çok zorlanmamalı ve genel anestezi ile sünnet planlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Sakinleşmiş çocuklar

Sakinleşmiş çocuğa ise sünnetten önce lokal anestezik krem sürüldüğünü, krem sürüldükten bir saat sonra lokal anestezi için iğne yapıldığını belirten Op.Dr. Muzaffer Zorlu, “İğne bölgesi kremle uyuşmuş olduğu için iğne ya hiç hissedilmez yada çok az hissedilir. Uyuşturma tamamladıktan sonra on dakika içinde sünnet yapılır.” dedi.

Çocuğun sevdiği oyun

Sünnet esnasında çocuğun ilgisine göre PlayStation oyunları ile çocuğun oyalanabileceğini belirten Op.Dr. Muzaffer Zorlu, ”Özellikle sevdiği oyuna dikkatini veren çocuk sünnetin nasıl geçtiğini anlamaz. Hatta bazen “doktor amca sünnet biraz daha uzasın oyunu bitireyim” der. Sünnetten sonra kalın gazlı bezle sünnet yeri kapatılır, pantolonunu giyer ve çocuk normal hayatına devam eder. Herhangi bir hareket kısıtlılığı yapılmaz. Aynı gün denize gidebilir, top oynayabilir ve banyo yapabilir.” şeklinde konuştu.

Opr. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir