Skip to main content

Çocuklarda ve gençlerde testis ve kasık ağrısı

Testisler dış etkenlere çok duyarlıdır. Isı değişikliği, travma, enfeksiyon, testis dönmesi (Testis torsiyonu) ve testis tümörleri testis ağrısı yapan en sık sebeplerdir. Testis ağrılarının bir kısmı kendiliğinden geçebilen bir nedene bağlı olabileceği gibi bir kısmı da her iki Tesisin kaybına yol açacak bir hastalığın işareti olabilir.

Testis ağrısının nedenleri

1-Epididim ve Testis iltihaplanması

Testis erkeklik hormonlarının salgılandığı ve sperm hücrelerinin yapıldığı organdır. Epididim de sperm hücrelerinin depolandığı ve olgunlaşmasının sağlandığı bir organdır. Bu organların iltihaplanmasında kasıkta ve skrotum da ağrı görülür. Ayrıca kasıkta ve skrotumda kızarıklık ve şişlik görülür

2- Testis torsiyonu

Testis ve Epididim dönmesine bağlı kan akımında engellenme oluşabilir. Testis torsiyonu olarak adlandırılır. Çok acil bir durumdur ve en kısa zamanda ameliyat edilerek dönen kısmın tekrar geri döndürülmesi gerekir. Kasıkta ve skrotumda ağrı, şişlik, kızarıklık ve morluk oluşur. Zaman varsa Dopler Ultrasonografi yapılarak Testis ve Epididimin kan akımı değerlendirilir. Zaman yoksa hızlı bir şekilde ameliyat etmek gerekir.

3- Travma

Kasık travmalarında testis ve epididimde ağrı şişlik kızarıklık oluşur.

4- Varikosel

Testisin toplar damarlarının genişlemesi ve kıvrımlaşması sonucu oluşur. Erkeklerin yüzde 15’inde görülür. Kısırlığın en sık sebebidir. Tanı fizik muayene ile konulur ve dopler ultrasonografi ile kesinleştirilir.

5- Testis tümörü ve kistleri

15-35 yaş arası erkeklerde daha sık görülür. Çocuklarda ve gençlerde nadirdir.

Testis ağrısı oluşmaması için ne yapılmalıdır?

Testis ağrısı oluşturan yukardaki sebeplerin bir kısmı genetik orjinlidir. Mesela testisi tutan bağların zayıf ve gevşek olması testis torsiyonuna yol açar. Genetik yatkınlıka bağlı testis tümörleri oluşur. Bir durumlarda erken tanı ile güzel sonuçlar alınır. Bunların dışında testis patolojilerinin oluşmaması için:

a- Özellikle Kabakulak olmak üzere enfeksiyondan korunmak gerekir.

b- Testisi yüksek ısıya maruz bırakmamalıyız.
İnmemiş Testis veya retraktil testiste Testis yüksek ısıya maruz kalır. Bilgisayarın kucakta uzun süre kalmasına bağlı testiste yüksek ısı oluşur.

c-Dar pantolon ve iç çamaşırı giyilmemelidir. Testis ve damarlarını sıkıştırarak ağrı meydana getirirler.

d- İnmemiş Testis, Kasık Fıtığı, Hidrosel, Varikosel hastalıkları varsa tedavi edilmelidir

Sonuç olarak kasık ağrılarını lütfen çok ciddiye alınız. Kasık ağrılarında erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir