Skip to main content
sünnet nasıl yapılır

Sünnet Derisinde Kesme İşlemi Hangi Aletlerle Yapılır?

Sünnet glans penisin (penisin baş kısmı) üzerini örten derinin kesilmesi işleminden ibarettir. Sünnet derisi usulüne uygun bir şekilde,ne fazla,ne de az,penisin durumuna göre en uygun aletle kesilmelidir.

Bu kesilme işlemi aşağıdaki aletlerle yapılabilir?

1- Bistüri

Şekil 1 de görüldüğü gibi neşter de denilen bistüri sünnet derisi kesilmesinde en yaygın olarak kullanılan alettir. Ameliyatlarda da kesme amacı ile yaygın olarak kullanılır. Bistüri ile yapılan kesilerden sonra kanama çok olur. Kanamalar önceden bir aletle sıkıştırılarak (gomco, alisklemp, plastibel vb.) ,iple bağlayarak yada koter denilen aletlerle durdurulur.

bisturi

2- Makas

Şekil 2 de görüldüğü gibi sünnet derisi makasla da kesilip çıkarılabilir. Bu tip kesiden sonra da kanama çok olur. Bu kanamalar da yukarıda bahsedildiği gibi durdurulmalıdır.

makas sünnet

3- Bipolar makas

Şekil 3 de görüldüğü gibi Bipolar makasta makasın her iki kesi kolları arasında bir akım vardır. Bu akım sadece makas deriyi keserken makasın kolları arasında ortaya çıkar. Yani etraf dokuya zarar vermez. Bu akım hem makasın kesmesine hem de kanama kontrolüne yardımcı olur. Bu tip keside kanama daha azdır. Kanama olursa da bipolar makasla aynı zamanda kanama da durdurulur. Bipolar makas laparoskopik cerrahilerde yaygın olarak kullanılır.

bipolar makas

4- Lazer

Çok pahalı bir alettir genellikle sünnette kullanılması ekonomik değildir. Daha çok beyin de ulaşımı zor noktalarda kesi amacı ile kullanılır.

5- Thermokoter

Şekil 4.Halk arasında lazer denen alet Termokoterdir. Üzerinde 400 °’ye kadar bir ısı oluşur. Yüksek ısı kesmeye yardımcı olur. Kesme hem bıçağın keskin kenarı hem de bu yüksek ısının yardımıyla meydana gelir. Kestikten sonra kanama daha az görülür. Özellikle kanama pıhtılaşma bozuklukları olan çocuklarda kesi yapılırken kullanılması daha uygundur.

Termokoter

6- Elektrokoter

Şekil 5.Ameliyatlarda kanama kontrolü ve kesi amacıyla kullanılır. Elektrokoterlerde iki mod vardır. Cutting modu ve koagülasyon modu. Koagülasyon modu kesi yapıldıktan sonra ortaya çıkan küçük damarların kanamasını durdurmak için kullanılır. Cutting modu da kesmek için kullanılır. Sünnet esnasında metal bir aletle kullanılması kontrendikedir.

Elektrokoter

7-Sünnet derisini bir aletle sıkıştırıp gangren olmasını sağlayarak yapılan sünnetler vardır. Şekil 6.Bu tekniğe alisklemp tekniği tekniği denir.

alisklemp tekniği

Sonuç olarak yukarıda görüldüğü gibi birçok aletle kesi yapılmaktadır. Her aletin farklı faydaları yanında zararları da vardır. Önemli olan her aleti iyi tanıyıp, faydaları ve zararlarını iyi bilip gerekli olduğu yerlerde kullanabilmektir.

Sağlıklı mutlu yıllar dileğimle

Op. Dr. Muzaffer Zorlu
Çocuk Cerrahi Uzmanı

 

sünnet nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir